Rodzice dzieci, które dostały prezenty na Pierwszą Komunię, muszą zapłacić od nich podatek. Zdębiejecie

Rodzice dzieci, które dostały prezenty na Pierwszą Komunię, muszą zapłacić od nich podatek. Zdębiejecie Źródło: Pixabay/Nowaja

Podatek od prezentu na komunię? Wygląda na to, że urząd skarbowy chce wykończyć rodziców dzieci, które w tym roku będą miały swoją uroczystość.

Podatek trzeba będzie zapłacić, nawet jeśli dajemy prezent własnemu dziecku. Jak się okazuje, wieloletni zwyczaj dawania prezentów na komunię może być w niektórych przypadkach obłożony podatkiem. Sprawdzamy, kiedy trzeba zapłacić za obdarowanie swojego dziecka.

Podatek za prezent - kiedy trzeba płacić?

Prezent, nawet z takiej okazji jak pierwsza komunia jest pod kątem prawnym darowizną. Co za tym idzie - w niektórych przypadkach musimy uiścić opłatę do urzędu skarbowego. Oczywiście w pewnych wypadkach są ulgi podatkowe, szczególnie jeśli prezent nie przekroczy pewnej wartości. Problem jednak polega na tym, że większe ulgi mają osoby o większym stopniu pokrewieństwa. Więc o ile rodzice mają mniejszą szansę na przekroczenie limitu ulgi, to z kolei rodzic chrzestny musi się już pilnować.

Grupy podatkowe 

Grupa podatkowa "zerowa" to najbliższa rodzina, czyli dzieci, rodzice i dziadkowie. Zero w nazwie tej grupy nie istnieje bez powodu, gdyż bliscy krewni są w większości przypadków zwolnieni z podatku od darowizny. Problem w tym, że darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jej złożenia. Inaczej trzeba będzie zapłacić pewien procent od wartości darowanego prezentu!

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jednak, jeśli nie zgłosi się darowizny, trafia się do grupy podatkowej opatrzonej numerem jeden. Jest ona rozszerzona także o teściów. W tym wypadku wartość darowizny, aby była wolna od podatku, nie może przekroczyć 9637 zł.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku drugiej grupy podatkowej, do której należy dalsza rodzina, jak choćby wujowie, czy ciotki. W wypadku tej grupy, prezent nie może przekroczyć wartości 7276 złotych. Co gorsze - mamy tylko miesiąc na złożenie deklaracji podatkowej.

Jeszcze inna sytuacja dotyczy osób kompletnie niespokrewnionych z obdarowanym dzieckiem, które wliczają się do trzeciej grupy podatkowej. Tutaj trzeba zachować wyjątkową ostrożność, bo górna granica wartości prezentu wynosi 4902 zł. Dotyczy to także dalszej rodziny, takiej jak kuzyni, czy rodzina macochy/ojczyma.

Czy faktycznie dzieci faktycznie dostają, aż tak drogie prezenty na komunie, żeby ich rodzice musieli płacić od nich podatek? To pytanie należy raczej zadać rodzicom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gienek Loska walczy o życie! Lekarze podali przerażające informacje. Fani nie mogą wyjść z osłupienia. To straszne
  2. Okropna i druzgocąca tragedia w życiu Macieja Kurzajewskiego. Dziennikarz TVP stracił najważniejszą osobę w swoim życiu
  3. Prorok z zagranicy przeraził Polaków. Zapowiada nagłą zagładę milionów ludzi, wkrótce ma wydarzyć się najgorsze
  4. Nadchodzi prawdziwa groza. Nawet tragedie i katastrofy z wizji Jackowskiego są mniej przerażające
  5. Wiatr 80 km/h uderzy w Polskę! Potężne burze i alerty IMGW już dzisiaj
  6. Potężne trzęsienie ziemi!

Źródło: Super-Express

 

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News