Zła wiadomość dla wszystkich. Nowa opłata uderzy po kieszeniach, znamy datę

Zła wiadomość dla wszystkich. Nowa opłata uderzy po kieszeniach, znamy datę Źródło: pixabay.com gosiak1980

Podatek, który wejdzie w życie już wkrótce, uderzy po kieszeniach wszystkich Polaków. Decyzja zapadła przed kilkoma dniami. To bardzo zła wiadomość dla każdego z nas. Szacuje się, że mieszkańców naszego kraju czeka naprawdę poważny wydatek, którego nie da się uniknąć. Wiemy, od kiedy będzie obowiązywała opłata.

Rada Europejska na ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję dotyczącą wprowadzenia nowego podatku dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Nowa opłata ma zachęcić do wprowadzania i udoskonalania systemów recyklingu odpadów i odzyskiwania tworzyw sztucznych. Kraje, które obecnie nie radzą sobie zbyt dobrze z tymi zadaniami, zapłacą najwięcej. Wiemy, w jakiej sytuacji znajduje się Polska. Nie jest zbyt dobrze.

Podatek uderzy Polaków po kieszeniach

Przed trzema laty Polska znajdowała się na poziomie znacznie niższym niż minimalny. W 2017 roku zrecyklingowano zaledwie 35% wszystkich wyprodukowanych opakowań plastikowych. Obecnie, z godnie z normami narzuconymi przez Unię Europejską, przetworzeniu powinno ulegać aż 44% plastików, a w przeciągu następnych pięciu lat - o 10% więcej. Niestety, w tym momencie większość odpadów tego typu trafia do spalarni, które niekorzystnie oddziałują na środowisko naturalne. Brak równowagi ekologicznej może mieć z kolei skutki długofalowe.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rada Europejska postanowiła, że kraje członkowskie Unii Europejskiej będą zobowiązane do zapłacenia 80 centów (około 3 złotych) za każdy kilogram plastiku, który został zużyty do produkcji różnego rodzaju opakowań i niepoddany recyklingowi. Nietrudno się domyśleć, że ostateczna suma, jaką przyjdzie nam zapłacić, będzie horrendalnie wysoka. W Polsce zużywa się mniej więcej 3,5 miliona ton plastiku rocznie. Recyklingowana jest niecała połowa. Szacuje się, że podczas najbliższych siedmiu lat Polacy będą musieli uiścić opłatę w wysokości łącznej oscylującej w okolicach trzech miliardów euro. Podatek od plastiku uderzy po kieszeniach wszystkich rodaków.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Nie żyje znany polityk 

2. Ogromna zmiana dla wszystkich posiadaczy samochodów. Sejm podjął ostateczną decyzję

3. Posypały się gigantyczne mandaty. Służby ukarały Polaków za zachowanie podczas pandemii

Na ten moment nie wiadomo, czy podatek od plastiku zostanie uiszczony z budżetu państwa. Być może rząd obarczy tym obowiązkiem producentów opakowań z tworzyw sztucznych. Jeżeli rządzący zdecydują się na tę drugą opcję i podatek zapłacą przedsiębiorcy produkujący plastik niepodlegający recyklingowi, ceny produktów mogą znacząco wzrosnąć, co przełoży się na straty budżetowe wszystkich rodaków, szczególnie tych, którzy kupują dużo towarów zapakowanych w taki sposób. Nowa opłata będzie obowiązywała od stycznia 2021 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Agnieszka Radwańska urodziła. Jest pierwsze zdjęcie, znamy płeć i imię maluszka
  2. Nadszedł wielki dzień, Agnieszka Radwańska została mamą. Poznaliśmy imię jej dziecka
  3. Przez koronawirusa Małysz zniknął z mediów. Ujawniono powód, bardzo przykre
  4. Dopiero teraz ujawniono ostatnie życzenie Pawła Królikowskiego. Bliscy nie mogli powstrzymać łez
  5. Kobieta odwiedzała grób bliskich, gdy usłyszała przerażające dźwięki. Chwilę później ziemia zaczęła się ruszać pod jej stopami
  6. Najgorsza wiadomość tuż po weekendzie. Nie żyje 17 osób, nie mieli żadnych szans
  7. Obostrzenia wciąż obowiązują i grożą wysokimi karami. Wielu zapomniało, a surowy mandat czeka
  8. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
  9. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska

Źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News