Niewiele osób wie, że trzeba płacić podatek od psa. Są jednak grupy, które mogą uniknąć opłat

Niewiele osób wie, że trzeba płacić podatek od psa. Są jednak grupy, które mogą uniknąć opłat Źródło: unsplash.com Mitchell Orr

Podatek od psa należy opłacić w przeciągu kilkudziesięciu najbliższych dni, chociaż niewiele osób w ogóle wie o takim obowiązku. Istnieje jednak grono posiadaczy tych czworonogów, którzy mogą uniknąć opłat.

Podatek od posiadania psa został wprowadzony w życie Polaków wraz z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 r. Maksymalna kwota, którą opiekunowie czworonogów są zobowiązani opłacić, jest corocznie podawana w obwieszczeniu ministra finansów. W roku bieżącym mowa o 125,40 zł. Dla porównania, w roku ubiegłym kwota wynosiła 123,18 zł. Ponadto, na każdego właściciela, który nie uiści podatku w wyznaczonym terminie, zostaną nałożone odsetki. To jednak nie koniec informacji, bowiem istnieje grono osób, które unikną nie tylko odsetek, ale i samych opłat. 

Kogo nie obowiązuje podatek od psa?

Przypominamy, że do dnia 30 kwietnia tego roku należy uiścić podatek od posiadania psa, którego wysokość przedstawiliśmy powyżej. Jeżeli pupil urodził się w trakcie trwania roku podatkowego, opłata będzie nieco niższa. Co więcej, w przypadku właścicieli psów urodzonych się po tej dacie, czas rozliczeniowy trwa do momentu, w którym zwierzę nie ukończy 2 miesiąca życia. Opiekunowie psiaków urodzonych w drugiej połowie 2020 roku będą zobowiązani uiszczenia 50 % od kwoty podstawowej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Niewielu wie, że istnieje grono osób zwolnionych od podatku. Mieszkańcy z Krakowa, którzy swojego pupila adoptowali ze schroniska lub posiadają zwierzaka wysterlizowanego, zgodnie z panującymi tam przepisami są zwolnieni z obowiązku płacenia podatku. Należy jednak udokumentować w gminie wspominany przypadek. 

Dzisiaj grzeje: 1. Wszyscy mieli nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Niestety, nie żyje Jacek Abramowicz
2. Dagmara Kaźmierska jest bardzo szczęśliwa. Plotki o ciąży w „Królowych życia” potwierdziły się

Do grona zwolnionych z podatku przynależą również osoby po 65. roku życia, samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe. Rolnicy posiadający nie więcej niż 2 psiaki także nie są zobowiązani do opłacenia podatku. Podatek od posiadania psa nie dotyczy również osób niepełnosprawnych, dysponujących jednym psem asystującym oraz "obywateli ze znacznym stopniem niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji, które są uprawnione do korzystania z pomocy jednego czworonoga".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Papież Franciszek ma problemy ze zdrowiem. Musiał ograniczyć pełnienie swojej posługi
  2. Stefan Kraft zostanie ukarany za oszustwo w trakcie Pucharu Świata? Mamy decyzję władz federacji
  3. 20-latka zaginęła w lesie. Zakończono poszukiwania, finał zmroził nawet policjantów
  4. Poruszające wyznanie reżysera "Rancza" dotyczące Królikowskiego. Łza się kręci w oku
  5. Przez miesiąc jadł tylko karmę dla psów. Efekty przeszły jego najśmielsze oczekiwania
  6. Produkt sprowadzany z Chin jedliśmy wszyscy. Przez koronawirusa kosmicznie podrożeje

Źródło: biznesinfo

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News