Turza to mała miejscowość po Tarnowem, o której słyszało raczej niewiele osób. Wkrótce to może się zmienić, bo właśnie tam powstanie międzynarodowa, analogiczna baza księżycowa i marsjańska M.A.R.S. A to wszystko dzięki środkom zebranym poprzez crowdfunding.

Co ciekawe, pierwsze symulacje będzie można – przynajmniej według zapowiedzi – przeprowadzać już 15 sierpnia. To właśnie wtedy ruszy Modular Analog Research Station.

M.A.R.S. początkowo będzie stosunkowo skromnym ośrodkiem. W środku znajdą się śluzy oraz 6 kontenerów  (6×2 m) połączonych kopułą centralną o średnicy 8 m. Ponadto, w bazie powstaną również dwa laboratoria, zaawansowana drukarka 3D, magazyny, kuchnia, łazienka, sypialnie, szklarnia, pokoje z bioreaktorami oraz generatory energii oraz utylizacji śmieci.

Mieszkający w bazie astronauci będą pozostawieni w warunkach mających możliwie jak najwierniej odwzorowywać życie poza naszą planetą. Nie będą mogli wychodzić na zewnątrz bez skafandra oraz zostaną uzależnieni od systemów podtrzymywania życia. Jeśli chodzi o pokarm, astronauci zostaną zaopatrzeni w jedzenie liofilizowane, jednak będą musieli się postarać o wyhodowanie odpowiednich roślin w szklarni. Sztućce natomiast będą… drukować. Posłuży do tego wspomniana wcześniej drukarka 3D.

Choć stacja ma charakter międzynarodowy, pierwszeństwo w przeprowadzaniu badań mają Polacy.

źródło: space24

...

Zobacz również