Początek federalizacji Unii! To koniec państw narodowych

Początek federalizacji Unii! To koniec państw narodowych Źródło: fot. flickr.com

Ostateczny kształt Unii Europejskiej cały czas jest pytaniem otwartym. Kwestia federalizacji bądź pozostawienia obecnego statusu państw narodowych mocno dzieli polityków i unijnych działaczy. Tymczasem jedna z partii postawiła sprawę jasno.

Unia Europejska od dwóch dekad idzie ku zacieśnianiu współpracy między państwami. Parlament Europejski posiada ogromne uprawnienia, w życie wchodzą coraz to nowe traktaty i rezolucje, a wspólna waluta niedługo rozszerzy się na kolejne kraje. Zobacz także: Unia Europejska w szoku. PiS wytacza najcięższe działa Funkcjonująca jak luźna konfederacja UE zmaga się przy tym wszystkim z ogromnym problemem, którym jest ostateczny jej cel. Pojawia się pytanie o ustrój, w kierunku którego zmierza.

Problem państw narodowych

Utworzenie jednego państwa z 28, a niedługo 27 państw członkowskich, jest niezwykle trudnym zadaniem. Należałoby zunifikować prawa, armie, policje oraz szereg innych służb, z których każda ma swoje własne tradycje i zadania, dostosowane do specyfiki obszaru swoich obecnych działań. Do tego dochodzi system podatkowy, szkolnictwo i sprawy administracji, które wytworzone zostały w toku wieloletnich prac. Jest jednak partia, która tego rodzaju wyzwań się nie boi. Chodzi działającą w Szwecji młodzieżową partię Luf. Ugrupowanie złożyło wniosek, w którym wnosi o zlikwidowanie niezależnego państwa szwedzkiego i włączenie go do federalnego państwa europejskiego.  - Nadszedł czas na federację i należy zająć stanowisko w sprawie Unii Europejskiej, aby ostatecznie przekształcić się w federację europejską - piszą młodzi działacze. Zobacz także: Unia ZDRUZGOTANA! Prawica szturmem przejmuje władzę w kolejnym kraju Siódma co do wielkości partia naszego zamorskiego sąsiada roztoczyła odważną wizję, dotyczącą tego, jak nowy twór miałby działać. Zdaniem Luf powinien przypominać USA, a jego centralny ośrodek miałby kontrolować sprawy takie jak: polityka zagraniczna, bezpieczeństwo państw członkowskich, polityka walutowa i monetarna, środowisko oraz walka z przestępczością.

Aprobata polityków unijnych

Idea ma już swoich zwolenników w Brukseli i Strasburgu. Podzielają ją m.in. Belg Guy Verhofstadt i Cecilia Wikstrom. Ta druga z entuzjazmem przyjęła deklarację szwedzkich liberałów. - Liberałowie podjęli już decyzję o pracy na rzecz UE, aby stać się federacją! - stwierdziła z radością. Dla niektórych federalizacja Europy byłaby krokiem do jej większej demokratyzacji. Dzięki temu krokowi zakończyłby się też spór pomiędzy Brukselą a takimi państwami jak chociażby Węgry czy Polska. - Usunięcie jakiejś władzy z poszczególnych rządów nie jest kwestią zmniejszenia wpływu ludzi, wręcz przeciwnie, chodzi o uczynienie UE bardziej demokratyczną - stwierdził Joar Forssell, szef partii Luf. źródło: newsweb.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News