Ostateczny kształt Unii Europejskiej cały czas jest pytaniem otwartym. Kwestia federalizacji bądź pozostawienia obecnego statusu państw narodowych mocno dzieli polityków i unijnych działaczy. Tymczasem jedna z partii postawiła sprawę jasno.

Unia Europejska od dwóch dekad idzie ku zacieśnianiu współpracy między państwami. Parlament Europejski posiada ogromne uprawnienia, w życie wchodzą coraz to nowe traktaty i rezolucje, a wspólna waluta niedługo rozszerzy się na kolejne kraje.

Zobacz także: Unia Europejska w szoku. PiS wytacza najcięższe działa

Funkcjonująca jak luźna konfederacja UE zmaga się przy tym wszystkim z ogromnym problemem, którym jest ostateczny jej cel. Pojawia się pytanie o ustrój, w kierunku którego zmierza.

Problem państw narodowych

Utworzenie jednego państwa z 28, a niedługo 27 państw członkowskich, jest niezwykle trudnym zadaniem. Należałoby zunifikować prawa, armie, policje oraz szereg innych służb, z których każda ma swoje własne tradycje i zadania, dostosowane do specyfiki obszaru swoich obecnych działań. Do tego dochodzi system podatkowy, szkolnictwo i sprawy administracji, które wytworzone zostały w toku wieloletnich prac.

Jest jednak partia, która tego rodzaju wyzwań się nie boi. Chodzi działającą w Szwecji młodzieżową partię Luf. Ugrupowanie złożyło wniosek, w którym wnosi o zlikwidowanie niezależnego państwa szwedzkiego i włączenie go do federalnego państwa europejskiego.

 – Nadszedł czas na federację i należy zająć stanowisko w sprawie Unii Europejskiej, aby ostatecznie przekształcić się w federację europejską – piszą młodzi działacze.

Zobacz także: Unia ZDRUZGOTANA! Prawica szturmem przejmuje władzę w kolejnym kraju

Siódma co do wielkości partia naszego zamorskiego sąsiada roztoczyła odważną wizję, dotyczącą tego, jak nowy twór miałby działać. Zdaniem Luf powinien przypominać USA, a jego centralny ośrodek miałby kontrolować sprawy takie jak: polityka zagraniczna, bezpieczeństwo państw członkowskich, polityka walutowa i monetarna, środowisko oraz walka z przestępczością.

Aprobata polityków unijnych

Idea ma już swoich zwolenników w Brukseli i Strasburgu. Podzielają ją m.in. Belg Guy Verhofstadt i Cecilia Wikstrom. Ta druga z entuzjazmem przyjęła deklarację szwedzkich liberałów. – Liberałowie podjęli już decyzję o pracy na rzecz UE, aby stać się federacją! – stwierdziła z radością.

Dla niektórych federalizacja Europy byłaby krokiem do jej większej demokratyzacji. Dzięki temu krokowi zakończyłby się też spór pomiędzy Brukselą a takimi państwami jak chociażby Węgry czy Polska.

– Usunięcie jakiejś władzy z poszczególnych rządów nie jest kwestią zmniejszenia wpływu ludzi, wręcz przeciwnie, chodzi o uczynienie UE bardziej demokratyczną – stwierdził Joar Forssell, szef partii Luf.

źródło: newsweb.pl

Jak wielki majątek ma Korwin-Mikke? Szok! Najbogatsi polscy europosłowie [ZOBACZ!]

Jak Tusk radzi sobie w Brukseli? Internauci nie zostawiają na nim suchej nitki! [MEMY]

...

Zobacz również