Przedwczoraj informowaliśmy o rozłamie w porozumieniu Zjednoczona Lewica, w wyniku którego odeszły z niego mniejsze ugrupowania. Jak się okazuje formacje, które zerwały porozumienie stworzyły już inne, pod tą samą nazwą.

Do rozłamu w Zjednoczonej Lewicy doszło – jak przekonują sami zainteresowani – przez działania Janusza Palikota, który szantażem i faktami dokonanymi przywłaszczyć miał sobie miejsca na listach wyborczych, które były zarezerwowane dla mniejszych formacji biorących udział w lewicowym porozumieniu.

Jak donosi dzisiaj Rzeczpospolita formacje, które opuściły porozumienie (WiR Hartmana, RSS Ikonowicza i PPP) utworzyły razem z formacją Andrzeja Rozenka i Grzegorza Napieralskiego „Biało-czerwoni” własne porozumienie pod tą samą nazwą „Zjednoczona Lewica”.

Zjednoczona Lewica stworzona dzisiaj przez zbuntowane formacje podzieliła się już miejscami na listach wyborczych i tak w Krakowie listę otworzy Wojciech Filemonowicz, we Wrocławiu Jan Hartman, w Szczecinie Grzegorz Napieralski a w Chrzanowie (co jest zaskakujące z uwagi na wcześniejsze deklaracje) Anna Grodzka. Warszawskie listy otworzy najprawdopodobniej Andrzej Rozenek lub Piotr Ikonowicz.

Wszystko więc wskazuje na to, że w nadchodzących wyborach wystartują trzy lewicowe listy. Oprócz Zjednoczonej Lewicy Rozenka i Napieralskiego oraz Zjednoczonej Lewicy Millera i Palikota do wyborów samodzielnie wystartuje także lewicowa partia Razem.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

Zobacz również

bh, źródło: rzeczpospolita