Po raz pierwszy od 1934 roku członkowie ONR zaproszeni do szkoły

Po raz pierwszy od 1934 roku członkowie ONR zaproszeni do szkoły Źródło: fot. Facebook/ONR Płock

Członkowie Obozu Narodowego-Radykalnego zostali zaproszeni do płockiej szkoły. Opowiadali uczniom, jak to jest być Polakiem. Gość z ONR-u wystąpił przed młodzieżą w związku z obchodami dnia Żołnierzy Wyklętych 1 marca.

Reprezentanci Obozu Narodowo-Radykalnego sami zaproponowali dyrekcji szkoły, że przybędą rozmawiać z młodzieżą. Władze szkoły z wdzięcznością przyjęły ofertę. ONR-owiec długo przemawiał i poruszał wątki dotyczące historii Polski. Była mowa o II Wojnie Światowej, Powstaniu Warszawskim i Żołnierzach Wyklętych. Przekonywał, iż historia Polski nauczana w szkołach odbiega od tej, którą widziałby ONR. Goście mogli być zadowoleni ze spotkania, ponieważ duża część uczniów na koniec krzyknęła "Czołem Wielkiej Polsce".

Sprawą zainteresowały się wrogie ONR-owi media oraz stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, które uznało, iż skandalicznym było zaproszenie członków organizacji, która według nich, jest "ksenofobiczna, rasistowska, antysemicka i homofobiczna". Dyrektorka szkoły w rozmowie z Wyborczą powiedziała, że idee ONR-u rozmijają się mocno z jej wizją świata.

- Członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy na marszach występują pod hasłami: „wieszanie komunistów”, „zakazie pedałowania” czy „Islam jest śmiercią białej Europy”, odpowiadali na pytania uczniów z Płocka o to, jak być Polakiem - pisze oburzony dziennikarz Newsweeka.

- W pełnej po brzegi historycznej wręcz auli płockiej Małachowianki, na scenę po krótkim wstępie dyrekcji wchodzi człowiek z falangą na ramieniu prowadzący całe uroczystości. Wbijając swój lekko poddenerwowany wzrok w tłum, w pierwszym rzędzie widzi ich… rodziny Dubielaków i Kisielewskich - Wyklętych. Po krótkim powitaniu zgromadzonych pada: "Idąc korytarzem tej szkoły zauważyłem wśród wielu uczniów patriotyczne bluzy i koszulki z logiem Polski Walczącej, z Wyklętymi… Dziś patriotyzm w pewnych kręgach staje się modny, ale w czasach, w których żyli Bohaterowie dzisiejszej uroczystości patriotyzm nie był modny, patriotyzm był konieczny, naturalny, wpajany z pokolenia na pokolenie. W kulturze obrazkowej, w której dziś żyjemy, często nie mamy pojęcia o genezie noszonych na piersiach symboli i wizerunków… Kim właściwie byli Ci Wyklęci?” - relacjonują ONR-owcy.

RELACJA Z DNIA 1 MARCA 2016r.Wielki przełom w Płocku! – Odwaga, ryzyko, krew i honor, czyli relacja z uroczystości w... Opublikowany przez ONR Płock na 1 marca 2016
Następny artykuł