Siedem miesięcy temu Litwa przyjęła wspólną walutę UE i jak się okazuje – ceny usług i produktów w tym kraju poszybowały w górę. Najbardziej cierpią drobni przedsiębiorcy.

Eksperci portalu forsal.pl postanowili się przyjrzeć sytuacji ekonomicznej Litwy po zrezygnowaniu przez nią z własnej waluty na rzecz Euro.

Jak się okazuje po wprowadzeniu europejskiej waluty ceny usług i produktów spożywczych (głównie warzywa i owoce) poszybowały w górę nawet o 30% i nic nie wskazuje na to by wzrost cen choć minimalnie zastopował. Z uwagi na wzrost cen usług i produktów spożywczych najbardziej cierpią drobni przedsiębiorcy, którzy stanowią większość jeśli chodzi o podstawowe usługi na litewskim rynku.

Jedyną korzyść z przyjęcia Euro na Litwie mają największe firmy, które dzięki temu mają większe szanse na wejście na nowe rynki oraz tańsze kredyty. Staniały także niektóre wyroby mięsne i z nabiału.

Władze Litwy i litewscy eksperci ekonomiczni lobbujący wcześniej za przyjęciem Euro uspakajają i wyjaśniają, że sytuacja ustabilizuje się w ciągu kilku najbliższych lat i wtedy ceny zaczną spadać.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

...

Zobacz również