PO chciała zasłonić krzyż podczas uroczystości. Wtedy wyszło słońce i… (foto)

PO chciała zasłonić krzyż podczas uroczystości. Wtedy wyszło słońce i… (foto) Źródło:

25 listopada 2016 roku o godzinie 13 rozpoczną się obchody 186. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Decyzją Macierewicza uroczystość nie zostanie jednak uświetniona asystą wojska.

Bitwa o Olszynkę Grochowską była najkrwawszą, jaką stoczono podczas powstania listopadowego. Z 40 tysięcy walczących o niepodległość Polaków poległo wówczas aż 7 tysięcy.

 Olszynka znajduje się obecnie na terenie warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. To właśnie w tym miejscu od lat odbywają się uroczystości upamiętniająca powstanie listopadowe. W tym roku będzie jednak inaczej niż zwykle – decyzją Antoniego Macierewicza na ceremonii zabrakło honorowej asysty wojska.
Zarząd dzielnicy nie zgodził się na odczytanie apelu smoleńskiego twierdząc, że katastrofa samolotu ma niewiele wspólnego z XIX-wiecznym powstaniem. Macierewicz pozostał jednak nieugięty. Teraz okazuje się, że druga strona politycznego sporu także nie potrafi uszanować pamięci powstańców. Politycy PO zorganizowali uroczystość bez nacisku na polskie symbole. Nie zabrakło natomiast wielkich flag Unii Europejskiej. Rekonstruktorzy, których występ miał uświetnić ceremonię odmówili udziału w politycznym przedstawieniu. Mogiłę powstańców zasłonięto ogromną flagą Unii Europejskiej. Świecące słońce sprawiło jednak, że krzyż prześwitywał, tworząc symboliczną scenę.

Lokalne uroczystości i odbywające się od paru lat rekonstrukcje bitwy przyciagały wielu mieszkańców, tym razem jednak było bardzo mało uczestników i to pomimo widocznego rozmachu organizatorów, którzy rozstawili specjalną trybunę. Niestety mogiłę powstańców zasłonieto flagą Unii Europejskiej, która do Powstania Listopadowego i powagi tego miejsca nie pasuje. Brakowało za to polskich flag i sztandaru z krzyżem i hasłem „za wolność waszą i naszą. Nie dziwi mnie wcale w związku z tym, że rekonstruktorzy odmówili udziału w pokazie bitwy i wydali konkretne oświadczenie – skomentował obecny na obchodach radny Marek Borkowski.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News