Koronawirus uszkadza nie tylko płuca? Niepokojące wyniki badań naukowców z kilku krajów

Koronawirus uszkadza nie tylko płuca? Niepokojące wyniki badań naukowców z kilku krajów Źródło: Pixabay Parentingupstream

Płuca były do tej pory pod szczególną obserwacją u wszystkich pacjentów zarażonych koronawirusem lub u których podejrzewało się zarażenie. Najnowsze badania sprawiają jednak, że po raz kolejny mit dotyczący nowego zagrożenia musi upaść.

Płuca były uważane za miejsce w naszym organizmie, które jest w największym stopniu pustoszone przez koronawirusa. Niepokojące ustalenia zagranicznych naukowców rzucają nowe światło na chorobę oraz jej powikłania.

Płuca to nie jedyny obciążony narząd

Płuca i atak na nie, są jednym z najbardziej widocznych objawów zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Uporczywy suchy kaszel oraz trudności ze złapaniem oddechu są naprawdę wyraźną wskazówką nie tylko dla lekarzy, ale nawet dla zwykłego człowieka. Okazało się jednak, że po poddaniu analizie przypadków 187 pacjentów z COVID-19, którzy przebywali w szpitalu w Wuhan, lekarze jednogłośnie stwierdzili, że w równym niebezpieczeństwie co płuca jest także mięsień sercowy. Wyniki badań zaprezentowano na łamach czasopisma "JAMA Cardiology" i od razu odbiły się szerokim echem na całym świecie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Nikt nie jest bezpieczny

Płuca zeszły na dalszy plan dla lekarzy pracujących nad najnowszymi ustaleniami. Dr Mohammad Madjid prowadzi badania na temat wpływu grypy na układ sercowo-naczyniowy od ponad 20 lat i postanowił wykorzystać swoją wiedzę, aby wraz z innymi lekarzami pracującymi nad projektem poznać zasady działania koronawirusa. Najbardziej niepokojąca teza postawiona przez badaczy to ta, że nawet osoby, które poprzednio nie cierpiały na problemy z sercem są w dużym niebezpieczeństwie, chociaż oczywiście większym ryzykiem obarczona to osoby już wcześniej dotknięte takimi schorzeniami. Na 187 przebadanych pacjentów wirus uszkodził serce u 28 procent pacjentów. Osoby, które cierpiały na choroby układu sercowo-naczyniowego i zostały zainfekowane wykazały śmiertelność na poziomie aż 70 procent.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy kochali go za kultowe seriale TVP i TVN. Niestety, nie żyje znakomity aktor, miał zaledwie 46 lat

2. Ratowniczka medyczna wychodziła na dyżur. Nie mogła przewidzieć, co przygotowali dla niej sąsiedzi, łzy same płyną

Te ustalenia są bardzo ważne

Trzecie z badań zaprezentowanych w "JAMA Cardiology" podaje za przykład przypadek 53-letniej kobiety, która pomimo braku wcześniejszych problemów sercowych, została przyjęta na kardiologię, ponieważ na pogotowiu stwierdzono u niej silne obrzęki w okolicach serca. Kiedy lekarze ustalili, że wcześniej zaobserwowała u siebie chwilowy kaszel i gorączkę przeprowadzono testy na obecność koronawirusa - otrzymano wyniki dodatnie. Badacze ustalili, że SARS-CoV-2 przemieszcza się do innych narządów z płuc poprzez krew i limfę. Może także wywołać stan zapalny, co może przyczyniać się do chorób serca.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowieka
  2. Legenda światowej piłki walczy o życie. Jest zakażony koronawirusem, jego stan jest bardzo ciężki
  3. Agnieszka Chylińska nie mogła tego przemilczeć. Wystarczyło kilka słów, by fani zalali się łzami
  4. Zrozpaczona kobieta wysłała sygnał o pomoc. Gdy ratownicy ją znaleźli, natychmiast odkryli, że nie jest sama
  5. Po stosunku z mężem w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Lekarze zobaczyli co się stało i oniemieli
  6. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg

Źródło: WP Tech

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News