Groźny pożar na Mazowszu! Ogień rozprzestrzenia się na wielkim obszarze, celowe podpalenie?

Groźny pożar na Mazowszu! Ogień rozprzestrzenia się na wielkim obszarze, celowe podpalenie? Źródło: Pixabay.com/Ylvers

Płonie las w rejonie mazowieckiej miejscowości Chinów - donosi serwis informacyjny Rmf24.pl. Walczący z żywiołem strażacy nie wykluczyli celowego działania na szkodę natury.

Las nie jest w dzisiejszych warunkach pogodowych miejscem bezpiecznym. Skrajnie suchej ściółce wystarczy zaprószenie, a zwłaszcza niezabezpieczone ognisko, by ogień wymknął się spod kontroli. 

Płonie las na Mazowszu. Niemal cała Polska w strefie dużego zagrożenia pożarowego

Do jednego z poważniejszych pożarów doszło dopiero co pod mazowiecką miejscowością Chinów, pięć kilometrów od Kozienic, niedaleko Wisły i województwa lubelskiego. 

Żywioł jest jednak kontrolowany i kwestią czasu jest jego opanowywanie przez strażaków. Portal rmf24 donosi, że dogaszanie pożaru może potrwać kilka godzin. Na miejscu pracuje 16 jednostek straży pożarnej, a do gaszenia wykorzystano nawet samoloty gaśnicze. Służby ostrzegają, że przez pożar mogą pojawić się utrudnienia na drodze krajowej nr 79. Tą drogą dowożona jest woda ze sztucznego zbiornika.

Zaznaczmy, że to zaledwie jeden z wielu pożarów lasu w ostatnim czasie. Dowodzi tego raport Instytutu Badawczego Leśnictwa, jednostki podlegającej Lasom Państwowym, analizującej m. in. skalę zagrożenia pożarowego. Komunikaty płynące z Instytutu nie są optymistyczne. Ściółka naszych lasów jest niczym draska z opakowania po zapałkach.

- Ostatnie słoneczne i ciepłe dni spowodowały wzrost zagrożenia i występowania pożarów w lasach. Dziennie powstawało ich już około stu kilkudziesięciu. Największym był pożar w Puszczy Noteckiej, który wybuchł 1 kwietnia br. w Nadleśnictwie Karwin - informował w ostatnim komunikacie IBL.

Poziom wilgotności ściółki spadł w ostatnich dniach i oscyluje wokół 8-12 proc. Jak podkreśla IBL, zdecydowana większość pożarów ma miejsce, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 20 proc. Od początku tego miesiąca zanotowano ponad 1,7 tysiąca pożarów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prowadzona przez Instytut mapa zagrożenia pożarowego pokazuje dziś, że niemal cała Polska znajduje się aktualnie w najwyższej, 3 strefie zagrożenia. Poza czerwonym kolorem wyjęty jest jedynie obszar Pomorza i gór, przy czym te ostatnie nie są rejonem objętym prognozowaniem. 

Nadzieją dla natury wydaje się więc świąteczna prognoza pogody. W Wielkanoc w centrum i na wschodzie kraju spodziewamy się opadów deszczu, ale i burz. Oby te ostatnie nie podziały jako zapalnik na suchą ściółkę...

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Córka legendarnej polskiej aktorki zginęła w TRAGICZNYM wypadku. Była zjawiskowo PIĘKNA!
  2. Polska aktorka urodziła w wieku 60 lat. Nie dostała nawet zasiłku
  3. To zdjęcie księżnej Diany przeszło do historii. Nikt nie zauważył jednego szczegółu
  4. 22-letnia Anna zmarła podczas stosunku. Porażająca tragedia
  5. Dowbor po kilku miesiącach odwiedziła rodzinę, której remontowała dom. Dramatyczny widok, prawie się popłakała
  6. Porażające słowa Jackowskiego o pożarze Notre Dame. Jasnowidz ostrzega, to dopiero początek koszmaru

źródła: Rmf24, Instytut Badawczy Leśnictwa

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News