Planowali atak w Boże Narodzenie. Policja już schwytała 7 terrorystów

Planowali atak w Boże Narodzenie. Policja już schwytała 7 terrorystów Źródło: źródło: visitmelbourne.com, abc.net.au

Zainspirowani propagandą Państwa Islamskiego mieli być terroryści przygotowujący się do zamachu w Melbourne w Australii. Australijska policja w wielkiej akcji zdołała pochwycić siedmioro osób planujących zamach w najważniejszych miejscach miasta.

Mieszcząca się w centrum miasta stacja kolejowa Flinders Street Station, plac Federacji i katedra św. Pawła - te trzy miejsca miały być celami, które terroryści chcieli zaatakować w Boże Narodzenie. Do zamachu miały być użyte materiały wybuchowe, które terroryści planowali zdetonować w momencie największego ruchu, by zmaksymalizować liczbę ofiar.

Siedmioro osób, które zaangażowane były w przygotowywanie zamachu udało się jednak zatrzymać. Podczas zakrojonej na szeroką skalę akcji policji, w której uczestniczyło 400 funkcjonariuszy, złapano niedoszłych zamachowców. Wśród nich było 6 mężczyzn i jedna kobieta.

Graham Ashton, szef policji w stanie Wiktoria, poinformował, że wszyscy zaangażowani w organizację zamachu byli inspirowani propagandą Państwa Islamskiego. Ashton nie wyjaśnił jednak, czy byli powiązani z samozwańczym kalifatem w inny sposób.

26-letniego mężczyznę i 20-letnią kobietę, czyli dwie osoby z zatrzymanych siedmiorga, już wypuszczono z aresztu bez stawiania im zarzutów. Pozostała piątka czeka na proces.

 - Obecnie prowadzimy intensywne śledztwo by ustalić, na jakim etapie były plany podejrzanych i czy zaangażowane były także inne osoby - oświadczył Ashton.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News