Na Ukrainie złapano mężczyznę pochodzenia francuskiego, który planował przeprowadzić zamachy terrorystyczne. To nie pierwszy taki przypadek, jednak tym razem niedoszłym zamachowcem nie okazał się członek ISIS czy w ogóle muzułmanin, a ich zadeklarowany przeciwnik.

Złapany Francuz ma 25 lat, a jego imię to Gregoire Moutaux.

Gregoire był uzbrojony po zęby i gotowy, żeby uderzyć – zwierzyła się osoba blisko związana ze śledztwem. Faktycznie, po aresztowaniu przestępcy okazało się, że arsenał, którym dysponował, był naprawdę imponujący. W jego skład wchodziło 125 kilogramów materiałów wybuchowych TNT, pięć kałasznikowów, dwa granatniki przeciwpancerne i ogromna ilość amunicji.

Mężczyznę aresztowano pod koniec maja w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. Gregoire Moutaux to zadeklarowany nacjonalista, antysemita i islamofob, a także ogromny przeciwnik imigracji. Jego celem miały być synagogi oraz meczety, a także rządowe budynki „związane z pobieraniem podatków”.

Tuż po zatrzymaniu, policja weszła także do jego domu we Francji, gdzie znaleziono koszulki z nazistowskimi nadrukami oraz kominiarki. Policja ustaliła, że Gregoire wyruszył na Ukrainę ze względu na trwającą tam wojnę z Rosją. Brak stabilności tego kraju miał mu zagwarantować łatwy dostęp do broni oraz ładunków wybuchowych.

źródło: dailymail

...

Zobacz również