Może nam się wydawać, że podatki to rzecz niezmienna, niestety, tak naprawdę płacimy coraz więcej! Ukryte opodatkowanie rośnie drastycznie, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Mimo, że stawki podatków oficjalnie w Polsce nie zmieniają się od lat, to ukryte opodatkowanie jest znacznym (i coraz większym) obciążeniem dla naszych kieszeni.

ZOBACZ TAKŻE: Smutne informacje. Gwiazda „M jak Miłość” usłyszała wstrząsającą diagnozę

Ukryte opodatkowanie

Szczególnie nasz budżet obciążają VAT i PIT. Sytuacja przedstawia się tak, że dochody podatkowe budżetu państwa rosną szybciej niż wartość gospodarki.

W zeszłym roku wzrosły one aż o 15,4 proc. w porównaniu z 2016 r., podczas gdy nominalna wartość PKB – to ok. 6,8 proc. Można więc śmiało mówić o rosnącym fiskalizmie.

Nasze szacunki pokazują, że te stawki rosną szczególnie w VAT i PIT – potwierdza tezę Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku.

ZOBACZ TAKŻE: Macierewicz ujawnił, kto DOKŁADNIE podłożył bombę w Tupolewie

„Zmiany zachodzą od lat”

Z wyliczeń Pogorzelskiego wynika, że w III kwartale 2017 r. efektywna stawka VAT wynosiła ok. 6,1 proc., podczas gdy rok wcześniej – 4,9 proc.

– Jeśli chodzi o strukturę konsumpcji gospodarstw domowych, to tu zmiany zachodzą od lat. Im szybciej rosną dochody, tym mniejszy udział w naszym domowym budżecie ma przede wszystkim żywność i inne dobra pierwszej potrzeby, które są obłożone najniższymi stawkami – cytuje Pogorzelskiego „Rzeczpospolita”.

ZOBACZ TAKŻE: Zdradzili swoje halucynacje na K2. Aż trudno w to uwierzyć

Złudna stabilność

Samochody, odzież, elektronikę czy sprzęt AGD – na to wszystko przeznaczamy coraz większą część dochodów, a dobra te obłożone są maksymalna stawką, i do tego są zwyczajnie droższe.

Chociaż wydaje się, że polska sytuacja podatkowa jest bardzo stabilna to ukryte opodatkowanie, gdyby się nad tym zastanowić, może być dla nas prawdziwą zmorą.

Czy Igrzyska w Pjongczang to porażka polskich sportowców?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

III wojna światowa: W tych miejscach na pewno ją przeżyjesz!


Zamknął usta zwolennikom aborcji?! Jaki pokazał prywatne zdjęcia...

Źródło: rp.pl