Płaca minimalna zgodnie z wytyczoną wiele lat temu ścieżką, decyzją rządu wzrasta co roku. O ile walczące o podwyżki związki zawodowe są raczej zadowolone, to pewne branże mogą sporo na tym ucierpieć. Niestety ich przedstawiciele nie mają takiej siły przebicia, co np. „Solidarność”.

Płaca minimalna w przyszłym roku zostanie podniesiona o kilka procent. Podniesiona o 150 złotych wyniesie po 1 stycznia 2250 złotych. Jest to efekt kompromisu między rządem Zjednoczonej Prawicy a związkowcami, którzy osiągnęli częściowy sukces w negocjacjach.

Najwyższą zaproponowaną stawką było 2383 złote. Władze nie mogły pozwolić sobie na podobny ruch i w końcu ustalono wspomnianą wcześniej wysokość nowej płacy minimalnej. Warto dodać, że wynagrodzenie to i tak wzrośnie, lecz dopiero po upływie następnych 12 miesięcy.

– Ostateczną decyzję Rady Ministrów uznajemy za dalece niewystarczającą w sytuacji niskiej podaży pracy oraz w kontekście postulatu, aby płaca minimalna wynosiła nie mniej niż 50 proc. płacy przeciętnej – podaje w oświadczeniu Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Jak w ostatnich latach zmieniała się płaca minimalna?

Jak już wspomnieliśmy, płaca minimalna co roku się podnosi. Obecnie jest to 2100 złotych. Pamiętajmy, że podawana przez Radę Ministrów kwota jest kwotą brutto. Rzeczywistość jest więc jeszcze mniej kolorowa, niż się wydaje.

Gdy w 2015 roku rządy kończyła Platforma Obywatelska, minimalne wynagrodzenie wynosiło 1750 złotych (1286,16 złotych netto). W pierwszym roku rządów PiS było to już o sto złotych więcej – 1850 złotych (1355,69 złotych brutto). W zeszłym roku w końcu ustanowiono próg 2000 złotych, lecz kwota netto nadal nie przekraczała 1500 złotych. Na początku tego roku wprowadzono w końcu 2100 złotych (1530 złotych). Począwszy od roku 2019, najmniej zarabiający otrzymają wzrost wynagrodzenia netto o 150 złotych, a ich godzinowe wynagrodzenie osiągnie 14,70 zł.

Kompromis ten udało się osiągnąć związkowcom po zaciętej walce z rządem, który początkowo planował podwyżkę do 2220. O ostatecznym wymiarze płacy minimalnej poinformował Mateusz Morawiecki.

– Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów, żeby zarekomendować wyższą niż planowaliśmy płace minimalną na poziomie 2250 złotych – powiedział podczas niedawnej konferencji w Łodzi.

Nie wszyscy będą zadowoleni

Zmiany nie podobają się przedstawicielom kilku branży. Chodzi m.in. o firmy ochroniarskie, oferujące sprzątanie, hotelarzy i gastronomię. Uderzy w nich nie tylko wzrost stawki godzinowej, ale przede wszystkim idący za tym wzrost kosztów pracy i potencjalne zwolnienia, które mogą być efektem tego procesu.

– Podwyższanie stawki w takim tempie spowoduje kolejną konieczność renegocjacji warunków finansowych kontraktów trwających np. kilka lat – alarmuje Radosław Busiło z firmy ochroniarskiej RR Security.

Jego zdaniem zmęczeni rosnącymi kosztami klienci postawią w końcu na monitoring, za który płaci się raz. Busiło dodaje także, że taka sytuacja wypchnie z rynku osoby z podstawowymi kwalifikacjami.

Z kolei Jeremi Mordasiewicz z Konfederacji Lewiatan zauważa, że problem stanie się widoczny dopiero po pewnym czasie, gdy gospodarka zwolni.

– Ale w przyszłym lub kolejnym roku, gdy gospodarka zwolni, obecne podwyżki płac mogą doprowadzić do redukcji etatów – mówi Mordasiewicz.

Nierówna walka na rynku

Kolejnym ogromnym problemem, na który wskazują przedsiębiorcy, jest nierówne traktowanie wszystkich pracodawców przez państwo. Chodzi głównie o rolników, którzy nie dość, że nie płacą podatku dochodowego, tylko gruntowy, ale w ramach nowej umowy cywilno-prawnej „o pomocy przy zbiorach” zwolniona jest z minimalnej stawki godzinowej.

– Rząd nie powinien wprowadzać preferencji dla wybranej grupy podmiotów. Pracodawców jeszcze bardziej rażą jednak dopłaty publiczne do rolnictwa w łącznej wysokości 55 mld zł rocznie, realizowane m.in. w formie różnych ulg lub zwolnień. Rzemieślnika, który prowadzi małą działalność, denerwuje to, że bogatszy od niego rolnik nie płaci podatku dochodowego tylko znacznie niższy podatek gruntowy – informuje Jeremi Mordasiewicz.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Będzie podwyżka dla kierowców! PiS już zdecydował
  2. Rusin przerwała milczenie ws. Hanny Lis?! Niespodziewane słowa
  3. Mieszkasz w bloku? Czekają cię duże podwyżki opłat

Czy odpowiada Ci zapowiadana podwyżka płacy minimalnej?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Andrzej Duda rządzi już trzy lata. Te MEMY najlepiej podsumowują ten okres!

Uwaga na oszustów! Tak też mogą cię okraść [ZDJĘCIA]

źródło: Dziennik Gazeta Prawna