Zarabiasz mało? Dostaniesz niecałe 100 złotych za darmo

Zarabiasz mało? Dostaniesz niecałe 100 złotych za darmo Źródło: Pixabay/gosiak1980

Płaca minimalna może wydawać się dla niektórych niewystarczająca. Jednak od przyszłego roku będą możliwe podwyżki nawet o 100 złotych.

Płaca minimalna w Polsce wynosi obecnie 2 200 zł brutto, co daje wypłatę wysokości 1 613 złotych netto (czyli „na rękę”). Od przyszłego roku to może się zmienić.

Rząd planuje zmiany na polu płac minimalnych. Mówi się, że mogą wzrosnąć. Ile więcej będzie można zarobić w 2020 roku?

Płaca minimalna - ile wzrośnie?

Mówi się, że, miesięczna płaca minimalna w przyszłym roku ma wzrosnąć do 2345,59 zł brutto. Kwota netto wyniesie około 1700 zł! To wzrost o niemal 100 złotych na rękę.

Jak wyliczono - będzie to zmiana o około 4% więcej. Podwyżka ma wynikać z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu o pracę. Kwota jest jednak przyjętym punktem do negocjacji ostatecznej kwoty z partnerami społecznymi.

Jak jednak wskazuje Gazeta Prawna - rozmowy nie będą proste. Pracodawcy będą chcieli jak najmniejszej podwyżki, rząd planuje podniesienie kwoty o 150 zł, a związki zawodowe aż o 200 zł! Negocjacje będą trwać przez cały okres letni. Pytanie, na jakiej kwocie się zatrzymają? Jeśli negocjacje utkną w martwym punkcie, to rząd będzie musiał ustalić wysokość kwoty minimalnej.

Jak wynika z informacji Business Insider, podwyżki mogą dotyczyć nie tyle ustawowej kwoty minimalnej, a strefy budżetowej - czyli służb porządkowych, szpitali i wszystkich przedsiębiorstw będących na służbie państwa.

Internauci są sceptyczni wobec podwyżek płacy minimalnej. Nie wszyscy będą zadowoleni.

- Czyli ZUS o 50 PLN droższy, tego już wielu na działalności nie wytrzyma - pisze jeden z komentujących.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polska płaca minimalna na tle europy

Obecnie płaca minimalna w Polsce w przeliczeniu na walutę Unii Europejskiej, wynosi 523,09 euro. Dla porównania - w niewielkim, ale bogatym Luksemburgu płaca minimalna jest na poziomie 1999 euro. Niemniej, nie wypadamy tak źle na tle europy. Niższe płace niż w Polsce są choćby na Litwie, Węgrzech i Łotwie gdzie pensja minimalna utrzymuje się na poziomie 400 euro. Gorzej jest też w Rumunii, która obecnie zalicza wzrost gospodarczy, ale pensja minimalna jest niższa niż u nas, bo wynosi 406 euro. Słabiej od nas wypada także Chorwacja, Czechy i Słowacja. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Były mąż Kaczyńskiej PRZED CHWILĄ właśnie ujawnił GIGANTYCZNĄ seksaferę w PiS!
  2. Z OSTATNIEJ CHWILI: Nie żyje polska polityk. Zginęła w wypadku w Egipcie!
  3. Smutne informacje pogodowe TVN Meteo. Nad Polskę nadciąga niż Yukon
  4. Pijany ksiądz odprawiał mszę. Podczas picia z kielicha zwymiotował na ołtarz?
  5. Poseł PiS do dziennikarki Polsatu: "Czy Pani puszcza gazy?"
  6. Rząd znowu sięgnie do portfeli Polaków? Nowy pomysł na kolejne składki

Źródło: BusinessInsider

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News