Płaca minimalna w Polsce kontrolowana jest ustawą już od 2002 roku. W ciągu tych 16 lat wynagrodzenia poszły w górę o 1340 złotych, a w planach są kolejne podwyżki. Najbliższa będzie już od 1 stycznia 2019.

Płaca minimalna to minimalne wynagrodzenie, które pracodawca musi zapewnić osobie zatrudnionej na umowę o pracę. Zgodnie z polityką państwa polskiego, niezależnie od sympatii politycznych poszczególnych gabinetów, kwota ta rośnie co 12 miesięcy.

Przykładowo w roku obecnym wyniosła 2100 złotych brutto (1530 zł netto). Stało się to za sprawą podwyżki o sto złotych w porównaniu do płacy minimalnej z roku zeszłego, który był w tej kwestii przełomowy, gdyż po raz pierwszy osiągnięto poziom 2000 złotych.

Pensje zarabiających najmniej, a posiadających stałe zatrudnienie wzrosną również w 2019 roku, a fakt ten jak zwykle budzi spore kontrowersje, głównie z racji ustalonej przez władze kwoty dodanej do wypłat. Pracodawcy chcieliby, by wyniosła mniej, związki zawodowe wręcz odwrotnie.

Płaca minimalna 2019

Po długich negocjacjach Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej 15 września (dzień ten jest odgórnie ustalonym terminem zatwierdzenia nowej płacy minimalnej) ostatecznie ustaliło, o ile wzrosną wynagrodzenia Polaków. Podwyżka będzie o aż 50 procent większa niż na początku tego roku.

Oznacza to, że począwszy od 1 stycznia 2019 roku płaca minimalna brutto, wyniesie 2250 złotych. Po odliczeniu podatków i składek zdrowotnej i emerytalnej (płaca netto) pozostanie około 1634 złote.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Uwaga na oszustów! Tak też mogą cię okraść [ZDJĘCIA]

Decyzja nie obyła się bez sprzeciwu. Przedsiębiorcy postulowali, by podwyżka wyniosła 117 zł, związkowcy z „Solidarności” pragnęli 178,5 zł, a przedstawiciele OPZZ 283 zł. Ostatecznie będzie to 150 zł.

Związkowcy domagali się bowiem, by minimalne wynagrodzenie wynosiło połowę średniej pensji. Dziś wskaźnik ten zatrzymuje się przy 47 proc.

– Mój resort zaproponował wzrost minimalnego wynagrodzenia, jego podwyższenie do kwoty 2250 złotych. W poprzednim układzie, o którym mówiłam, byłoby to 2216,70 złotych – mówiła w czerwcu tego roku szefowa resortu pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Średnie wynagrodzenie w Polsce

Jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, średnia płaca w naszym kraju wynosi naprawdę sporo, bo 4798,3 zł brutto. Po odliczeniu daniny na rzecz państwa jest to wciąż około 3,5 złotych.

Choć średnia krajowa utrzymuje się na dosyć imponującym poziomie, oczywiste jest, że taką ilość pieniędzy zarabia niewielka część społeczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że wynagrodzenia rosną, nie tylko z powodu podnoszenia płacy minimalnej przez władze.

– Wzrost płac jest napędzany przez coraz większą liczbę branż – w listopadzie w 64 proc. firm sektora przedsiębiorstw notowano wzrost przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 7,5 proc. i wyżej – powiedzieli „Gazecie Wyborczej” pracownicy mBanku.

Zgodnie z prognozami Mateusza Morawieckiego z 2016 roku średnią unijną osiągniemy za 14 lat. W 2017 roku osiągnęła ona poziom niewiele ponad 1500 euro.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Wyuzdana Doda namawia do pójścia na wybory! Fanom opadły szczęki
  2. Śmiertelna choroba niszczy życie rodziny. Katarzyna Dowbor wzięła sprawy w swoje ręce
  3. Burda podczas głosowania w Warszawie! Wyborcy odkryli oszustwo?
  4. Mops zapłodnił husky. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy
  5. Jak się ubrać do teatru? Praktyczne porady stylisty

Czy jesteś zadowolony/zadowolona ze swoich zarobków?

Loading ... Loading ...

12 niesamowitych skarbów odkrytych przez przypadek

źródło: money.pl