Tak ma skończyć się wzrost płacy minimalnej. Doktorant będzie zarabiać tyle co sprzątaczka

Tak ma skończyć się wzrost płacy minimalnej. Doktorant będzie zarabiać tyle co sprzątaczka Źródło: pixabay.com/BeatriceBB

Płaca minimalna od lat sukcesywnie wzrasta. W tym roku jednak partia rządząca zaskoczyła wyborców obietnicą wyjątkowo dużej podwyżki. Według prognostyków tak wysoki wzrost może doprowadzić do zrównania pensji w skrajnie różnych zawodach.

Płaca minimalna od lat jest obiektem dyskusji w różnych krajach. Według entuzjastów minimalizowania dysproporcji ekonomicznych powinna ciągle wzrastać. Zdaniem innych byłaby całkowicie zbędna, gdyby "pracodawcy dawali zarobić". Rząd chce wesprzeć najmniej zarabiających. Złotym środkiem PiS-u na udzielenie im pomocy nie jest jednak obniżenie podatków, ale zmuszenie zakładów pracy do wypłacania wyższych wynagrodzeń. Gwałtowny wzrost płacy minimalnej ma jednak swoje konsekwencje.

Płaca minimalna: konsekwencje wzrostu

"Najniższą krajową" zarabia obecnie około 1,5 miliona Polaków. Do ich portfeli rok rocznie trafia więcej pieniędzy. Tym razem partia rządząca zobowiązała się podnieść płacę minimalną do poziomu 4000 złotych brutto. Wyborczą obietnicą zachwycili się najsłabiej opłacani Polacy. Ekonomiści przestrzegają jednak przed zbytnim entuzjazmem. 

Płaca minimalna wymuszona przez rząd nie gwarantuje polepszenia się sytuacji Polaków. Za tak gwałtowną podwyżką wynagrodzeń idzie spadek siły sprawczej pieniądza. Poza tym zwyżki w wypłatach nie odnotują przedstawiciele wszystkich zawodów, a jedynie tych najsłabiej opłacanych. Taka sytuacja niesie za sobą duże ryzyko.

- Liczba pracowników otrzymujących płacę minimalną lub niewiele więcej, zwłaszcza w sektorze publicznym, jest ogromna i rośnie. Prowadzi to do paradoksu: ludzie o dużych kompetencjach i stażu pracy zarabiają tyle, co niewykwalifikowani nowicjusze - wyjaśnił Józef Król, przewodniczący małopolskiego OPZZ.

Jeśli pesymistyczne prognozy się spełnią, sprzątaczka może otrzymywać uposażenie zbliżone do doktoranta, a niewykwalifikowany stróż - takie samo jak przedstawiciel zawodów prawniczych. Dysproporcje ekonomiczne staną się przeszłością za cenę utraty specjalistów, którzy za chlebem wyemigrują w bardziej przyjazne rejony Europy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Płaca minimalna w statystykach

W 2014 orku najniższą krajową zarabiało niemal 15 procent pracujących obywateli. Wraz ze wzrostem minimalnego uposażenia rosła ilość otrzymujących je osób. Ta zależność wynika z nieproporcjonalnej do wzrostu średniej krajowej (5 do 7 procent rocznie) zwyżki płacy minimalnej (8 procent rocznie). Co roku pracownicy otrzymujący nieco większe uposażenie niż ci pobierający najniższą pensję dołączali do grona najniżej wynagradzanych. Za mniej niż 1,5 roku pensja minimalna ma wzrosnąć do 3000 złotych brutto. Do 2023 roku natomiast ma osiągnąć poziom 4000 złotych brutto. 

Dzisiaj grzeje: 1. Gwiazda TVN przez chorobę syna rzuciła karierę. Jest nieuleczalnie chory, dla niego poświęciła wszystko
2. Mama wtarła najstraszniejszą substancję świata w dziąsła dziecka. Nie miało szans na przeżycie

- Cieszymy się ze wzrostu płacy minimalnej, ale równie ważne jest, by towarzyszyły jej solidne podwyżki dla ludzi o dużych kompetencjach, wiedzy, doświadczeniu zawodowym i odpowiedzialności - zaznaczył Jerzy Wilgus z Sekcji Krajowej Służb Publicznych "S". Jeśli bowiem średnia krajowa nie wzrośnie proporcjonalnie do najniższej, już za 16 miesięcy jedna trzecie Polaków będzie otrzymywać minimalne uposażenie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koniec waloryzacji emerytur. Nowy, REWOLUCYJNY sposób naliczania
  2. Dramat polskiej piosenkarki. Jej kochanek popełnił samobójstwo, znaleziono go w wannie z workiem foliowym na głowie
  3. Archeolodzy nie mogli wyjść ze zdumienia, Kopali, kiedy nagle ukazała im się twarz Jezusa Chrystusa
  4. Dieta Magdy Gessler podbija Polskę. Schudła w zastraszającym tempie
  5. TVP: Straszna katastrofa lotnicza za granicą! Skrzydło rozcięło dom, pilot wyleciał w powietrze

źródło: popularne

Następny artykuł