Zmieni się wysokość płacy minimalnej? Kwota ma być ogromna, wielu będzie zachwyconych

Zmieni się wysokość płacy minimalnej? Kwota ma być ogromna, wielu będzie zachwyconych Źródło: .

Płaca minimalna poszybuje w górę? Wielu wyborcom podobny pomysł może się oczywiście wydawać niezwykle kuszący, szczególnie ze względu na to, iż nowe propozycje okazują się jeszcze szerzej rozwinięte niż obietnice rządu z ramienia PiS. Co jednak na to eksperci?

Płaca minimalna wynosi obecnie w Polsce 2600 zł brutto, co daje pracownikowi 1878 zł na rękę. W przestrzeni publicznej coraz częściej zaczynają jednak pojawiać się zaskakujące propozycje, dotyczące ewentualnego wprowadzenia jednolitych zasad ustalania rzeczonej płacy na terytorium całej Unii Europejskiej. Chociaż politycy PiS nie unikają kładzenia silnych akcentów na zmiany w tym zakresie na krajowym gruncie, większość z nich uważa, że wspomniany pomysł jest nie do zaakceptowania.

Płaca minimalna pójdzie w górę jeszcze bardziej, niż zapowiadano?

Warto zaznaczyć, że Komisja Europejska rzeczywiście zdaje się dążyć do wprowadzenia wspólnych regulacji, jednak zrezygnowała już z postulatów całkowitego wyrównania płacy minimalnej. Obecnie Ursula von der Leyen mówi przede wszystkim o płacy "sprawiedliwej", która zapewniałaby spokojne, godne życie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Nie będzie jednej płacy minimalnej o jednakowej wysokości, która byłaby odpowiednia dla każdego. Każda potencjalna propozycja będzie odzwierciedlała krajowe uwarunkowania, układy zbiorowe lub przepisy prawne - twierdzą przedstawiciele KE.

Rząd nie bierze podobnych zmian pod uwagę

Pomysły Komisji dla polskiego rządu okazują się jednak niemożliwe do zrealizowania. Jak bowiem wyliczono, wprowadzenie zmian według bieżących propozycji organu doprowadziłoby do sytuacji, w której płacę minimalną trzeba by było podnieść o nawet 900 zł - z poziomu 2600 zł do 3500 zł. To zaś generowałoby gigantyczne koszty pracy, wpływając na ceny i negatywnie oddziałując na całą gospodarkę. Podobny skok, to zdecydowanie zbyt wielkie ryzyko oraz szkoda, chociaż PiS i tak decyduje się na wprowadzanie stanowczych zmian.

Dzisiaj grzeje: 1. Wyższe emerytury dla kobiet już pewne! Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżki
2. Naprawdę bolesna wiadomość. Nie żyje Zbigniew Wiśniewski

Warto zaznaczyć, że planem zachwyceni są związkowcy oraz wielu pracowników. Należy w tej sytuacji pamiętać, że sztuczne, gwałtowne podnoszenie płacy minimalnej nie doprowadziłoby ich jednak wcale do znacznie lepszej sytuacji bytowej. Co ważne, mogłoby niestety zadziałać wręcz odwrotnie. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. ZUS będzie współpracował z komornikiem. Pomoże mu zająć pieniądze na koncie
  2. Senator milioner ŻĄDA od Karolaka małej fortuny. Aktor ma do spłaty dług
  3. Ciężka choroba drastycznie zmieniła Ewę Drzyzgę. Ciągły ból, była na skraju
  4. Smutne doniesienia nt. Pawła Królikowskiego. Podjęto ostateczną decyzję w Polsacie, zrozpaczeni fani nie zobaczą go w nowym sezonie show
  5. Kolejne kłopoty Tymoteusza Szydło. Jego decyzja doprowadziła do przykrych konsekwencji

Źródło: RMF FM

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News