Dramat w domach starości. Wszystko przez podwyżkę płacy minimalnej

Dramat w domach starości. Wszystko przez podwyżkę płacy minimalnej Źródło: unspalash

Płaca minimalna, która poszła w górę, spowodowała dramat w domach starości. Okazuje się, że ciężko będzie zatrzymać tę aferę, która właśnie wybuchła.

Płaca minimalna, która została podniesiona przez polityków, miała poprawić jakość życia Polaków. Niestety okazuje się, że pieniądze, które wpłyną do ich portfeli za pośrednictwem zwiększonej wypłaty, będą musieli przeznaczyć na kolejne wydatki. Zapowiedziany wzrost cen prądu czy artykułów spożywczych to zaledwie początek. W górę poszybowały już ceny w spółdzielniach mieszkaniowych i na szkolnych stołówkach, a to wciąż nie koniec.

Płaca minimalna wywoła zamieszanie w domach starości

W domach, w których mieszkają starsze osoby, również zostały już podniesione ceny usług. Nawet w przypadku, kiedy prowadzone są one przez siostry zakonne, a nie prywatnych przedsiębiorców. Miesięczna opłata w domu starości może wzrosnąć nawet o 1400 zł. Taki wzrost cen usługi można zaobserwować w jednej z placówek prowadzonej przez siostry zakonne w województwie pomorskim.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co wpłynęło na wzrost usług w domach seniora? Okazuje się, że za wszystko odpowiedzialna jest płaca minimalna. To w związku z jej wzrostem podniesione zostały wypłaty pracowników, cen usług gastronomicznych, a także planowany wzrost kosztu prądu. 

Płaca minimalna wzrośnie i spowoduje ogromne szkody dla seniorów

Przypadek placówki w województwie pomorskim nie jest odosobniony. W ośrodkach na terenie całego kraju spodziewany jest wzrost cen za miesięczny pobyt w domu starości. 

- Płacimy o kilkaset złotych więcej pracownikom kuchni, osobom sprzątającym. Z punktu widzenia pracodawcy koszt najniższego etatu przekracza 3000 zł. To jednak początek, podwyżkę muszę zaoferować wykwalifikowanemu personelowi, bo ich praca jest więcej warta niż na kuchni. Do tego nasz dom traktowany jest przed dostawcę energii jako klient biznesowy. Czeka nas 25-procentowa podwyżka rachunków - przekazał jeden z właścicieli domów starości. 

Dzisiaj grzeje: 1. Wakacje w więzieniu, tuż obok najgorszych i bezwzględnych kryminalistów. Niewiarygodna oferta turystyczna "Alcatraz wschodu"
2. TVN właśnie ujawnił nieznane zdjęcie Adamowicza na chwilę po zamachu. Bardzo smutne, tylko dla osób o mocnych nerwach [FOTO]

Płaca minimalna wzrosła od nowego roku. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów przyczyniła się do wzrostu cen usług i produktów, w tym do takich miejsc, jak domy starości. Starsze osoby, które przebywają w domach starości, nie mają żadnych dodatkowych środków na opłatę pobytu w domu opieki. Wzrost wypłat świadczeń emerytalnych póki co nie zbiega się z podwyżkami cen. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. Wypłata 13. emerytury obniży zwykłą emeryturę. Polaków czeka dramatyczna sytuacja
  3. Mieszkańcy nie mogą się pogodzić z jego odejściem. Nie żyje Czesław Dutka
  4. Żona Marcina Prokopa kradnie serca. Trudno znaleźć drugą równie naturalną piękność
  5. Mało kto wie o prawdziwej przyczynie śmierci pana Stasia z "Chłopaków do wzięcia". Bardzo smutna wiadomość

źródło: wp 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News