PKW: Głosy w wyborach prezydenckich policzy nowy system komputerowy
Wiadomości Pikio - 18 Lutego 2015

PKW: Głosy w wyborach prezydenckich policzy nowy system komputerowy

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza w nadchodzących wyborach prezydenckich zostanie użyty nowy system komputerowy do liczenia głosów. Tym razem PKW nie zamawia go w firmie zewnętrznej tylko przygotowuje go samodzielnie.

Kierująca Biurem Wyborczym, Beata Tokaj, oświadczyła że nowy program jest tworzony od trzech miesięcy i jest gotowy w 80%. Brakuje jednak pieniędzy a dokładnie 500 tys. złotych na stabilne serwery i 1 mln złotych na dodatkowych informatyków. Jak twierdzi PKW, wybory prezydenckie będą prostsze od samorządowych jeśli chodzi o liczenie głosów i nie przewiduje większych komplikacji z nowym systemem. Podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych doszło do niespotykanej dotąd farsy związanej z liczeniem głosów. Przygotowany tuż przed wyborami system informatyczny liczący głosy uległ awarii co w konsekwencji doprowadziło do ogłoszenia wyników dopiero tydzień po wyborach, błędów w podawanych wynikach oraz znikania głosów w komisjach w całym kraju.

źródło: rmf24
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News