Okazuje się, że możliwe jest, iż na wyniki październikowych wyborów parlamentarnych poczekamy dłuższy czas. Według informacji podanych portalowi wp.pl przez PKW, głosy w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu będą liczone ręcznie.

Jak informują członkowie Państwowej Komisji Wyborczej, w tym roku głosy będą liczone ręcznie. Po problemach i aferze z wynikami zeszłorocznych wyborów samorządowych, zadecydowano o tym, że system informatyczny będzie używany tylko jako zabezpieczenie.

Liczenie za pomocą systemów komputerowych będzie przeprowadzane np. w celu wyliczenia ilości wydanych kart do głosowania, czy podczas zsumowania głosów nieważnych.

Członkini PKW, Maria Kołtunowska, powiedziała wp.pl: „Teraz system informatyczny będzie tylko pomagał w liczeniu na przykład wydanych kart do głosowania. Członkowie komisji obwodowej wpiszą do systemu wartości i jeśli okaże się, że nie zgadzają się one z rzeczywistą liczbą wydanych kart, system to wykaże i trzeba będzie liczyć raz jeszcze”.

Co najważniejsze, nikt z PKW nie jest w stanie dokładnie określić ile zajmie liczenie głosów oddanych podczas październikowych wyborów. Możliwe, że czas oczekiwania na wyniki będzie dłuższy, niż po zeszłorocznych wyborach.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile czasu zajmie liczenie głosów. Wszystko zależy od tego, kiedy do PKW trafią protokoły z komisji obwodowych, które będą zliczać każdy głos” – zapowiedziała Maria Kołtunowska.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: wp.pl
pt

...

Zobacz również