Zmian w kodeksie określającym przebieg wyborów chce Państwowa Komisja Wyborcza. Wśród rozwiązań przedstawionych przez PKW jest między innymi likwidacja ciszy wyborczej. Według członków Komisji, „postęp technologiczny sprawił, że cisza wyborcza stała się fikcją”.

Jedynym miejscem, gdzie taka cisza miałaby obowiązywać, byłyby lokale wyborcze. PKW zdaje sobie sprawę, że już dziś z przestrzeganiem ciszy wyborczej jest problem. Zdaniem Komisji, postęp technologiczny i media społecznościowe uniemożliwiają jej utrzymanie.

„Postęp technologiczny, rozwój nowych mediów, w tym portali społecznościowych sprawia, że obecnie cisza wyborcza staje się fikcją” – taki zapis można znaleźć w udostępnionych przez PKW materiałach.

Członkowie PKW zdają sobie sprawę z takich procederów jak chociażby „podawanie cen na bazarze”. To znane już działanie rozpowszechnione zwłaszcza na Twitterze. Polega na tym, że dani kandydaci bądź partie przedstawiani są jako warzywa lub inne towary, a ich wynik wyborczy to cena za jaką można dany towar kupić.

PKW proponuje także inne zmiany – między innymi w sposobie przesyłania protokołów między poszczególnymi komisjami. Te muszą być przekazywane z rąk do rąk, co często przedłuża podanie oficjalnych danych. PKW proponuje, by wyniki przesyłano drogą internetową.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: interia.pl
pt

Zobacz również