To właśnie dzisiaj, jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, może zakończyć się demokracja w naszym kraju. Informacje podawane przez publiczną instytucję są niepokojące!

Zgłoszone przez PiS zmiany samorządowej ordynacji wyborczej zostaną rozpatrzone przez Sejm 23 listopada. Przed planami partii rządzącej przestrzega Państwowa Komisja Wyborcza i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zagrożenie dla bezstronności

PKW ostrzega, że według projektu PiS komisarze wyborczy i członkowie PKW nie będą już musieli być sędziami, a mniejsze okręgi, zwłaszcza w sejmikach, zaszkodzą mniejszym partiom i stowarzyszeniom.

Zmiany te powodują realne zagrożenie dla profesjonalizmu, bezstronności i apolityczności organów wyborczych niższego szczebla i administracji wyborczej – komentuje Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich.

ZOBACZ TAKŻE: PiS w obłędnym szoku. Agata Duda spotyka się z ich śmiertelnym wrogiem

Wybory przejdą do historii?

PKW również wyraża zaniepokojenie propozycją PiS. Twierdzi, że „wprowadzenie całkowitej zmiany organizacji wyborów w okresie krótszym niż rok przed ich przeprowadzeniem stanowi realne zagrożenie dla respektowania wszystkich zasad prawa wyborczego”.

Warto wiedzieć, że na podstawie złożonego projektu zmienić się może kształt PKW. Ustawa wygasi kadencję obecnych członków w 2019 roku, a nowych (tak jak dotychczas) będzie powoływał prezydent, ale na innych zasadach. To politycy w Sejmie będą ich wyznaczać, a tylko o dwóch (z dziewięciu) zadecydują prezesi Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Co więcej, pozostali członkowie PKW już nie będą musieli być sędziami zatem zniknie także wymóg apolityczności wśród nich.

Zmiany w samorządach

Wiele miałoby się zmienić w organizacji władz samorządowych. Jedną z takich zmian jest np. to, że samorządy nie będą wyznaczać już okręgów wyborczych. Będą robić to specjalnie powołani do tego komisarze. Niestety, ci również nie będą musieli być apolityczni.

ZOBACZ TAKŻE: Ten sondaż to śmiertelny cios w PiS! Polacy popierają…

Kolejną ważną sprawą jest dozwolona ilość odbywanych kadencji wśród władz samorządowych. Po wprowadzeniu zmian, prezydent, burmistrz czy wójt będzie mógł obejmować swoje stanowisko maksymalnie przez dwie kadencje. Z kolei radni będą mogli składać interpelacje, na które wójt, burmistrz lub prezydent, będzie zobowiązany odpowiedzieć publicznie.

Poza tym PiS planuje wprowadzenie odrobiny więcej transparentności i partycypacji dla obywateli. Omawiana ustawa reguluje obowiązkowe rejestrowanie i transmitowanie w internecie obrad rad i sejmików. Obejmuje to także publikowanie imiennych wyników głosowań radnych, wprowadzenie obowiązkowego budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu i możliwości obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w samorządach wszystkich szczebli.

O tym, co dokładnie zmieni się w Polsce na podstawie ustawy, dowiemy się jeszcze dzisiaj.

Źródło: oko.press

22 najbardziej wpływowe kobiety świata - Szydło wysoko w rankingu

9 największych kompromitacji rządu PiS

...

Zobacz również