PKSy wrócą na polskie ulice. Sentymentalny powrót do przeszłości PiS

PKSy wrócą na polskie ulice. Sentymentalny powrót do przeszłości PiS Źródło: Wikimedia.org

PKS są dziś wspominane z nostalgią przez starsze pokolenia. Dawny monopolista na komunikację międzymiastową nie radzi sobie w realiach rynkowych. Nie pomaga w tym polityka samorządów, które od ponad ćwierćwiecza doprowadziły PKS do stanu, jaki dziś widzimy. Politycy PiS chcą przywrócić "złotą przeszłość" przewoźnika koordynowanego przez władzę.

PKS przez lata dogorywa na naszych oczach. Trudno w innych słowach opisać kondycję Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, stanowiącego własność Skarbu Państwa. 

PKS wrócą z rynkowym sukcesem? PiS obiecuje autobusy między gminami

Słynne PKSy powstały w latach 90-tych. Z każdego oddziału utworzono odrębne przedsiębiorstwo, kontrolowane przez samorządy, głównie wojewódzkie. Ich sytuacja z roku na rok pogarszała się. Chętnych na transport starą, niewydolną flotą było coraz mniej, co przełożyło się na obcinanie kolejnych połączeń, a później likwidacje przedsiębiorstw.

- Do tej pory ponad połowa PKS-ów upadła, a wiele jest w trudnej sytuacji finansowej - pisał w 2015 roku Portal Samorządowy.

Gwoździem do trumny był opis sytuacji PKSów w 2011 roku. Kontrolerzy NIK dowiedli, że zarządzane przez samorządy przedsiębiorstwa z roku na rok nie radziły sobie finansowo. Winą obarczono też samorządowców i spółki kontrolujące przewoźników. Co 10 z dopuszczonych do ruchu autobusów "miał być w fatalnym stanie technicznym, zagrażającym bezpieczeństwu pasażerów".

- Jak podają eksperci NIK, samorządy wydawały zezwolenia na przewóz pasażerów bez zrobienia analizy rynkowej - pisała Rzeczpospolita w 2011 roku.

Brakowało też wspólnej koncepcji. Szybkie przekształcenia, rozdrobnienie - to wszystko uczyniło PKSy niewydolnymi w czasach rosnącej konkurencji. 

Powrót do złotej przeszłości PKS obiecuje dziś rząd PiS. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

- W pierwszej kolejności mamy już przygotowaną ustawę dotyczącą ruchu, transportu, komunikacji, odbudowy komunikacji pomiędzy gminami, powiatami, gdzie ten transport został "zwinięty". To są te tradycyjne „PKS’y”, ale mówimy oczywiście też o transporcie prywatnym – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że PKSy - jak za dawnych lat - wrócą na połączenia między gminami i powiatami. By ludzie znów mogli "wydostać się" ze swoich gmin.

- Startujemy z tym programem od kwietnia. Ustawa będzie gotowa już w marcu - powiedział szef rządu.

  1. Adam Małysz boi się o Piotra Żyłę. Tak źle jeszcze nie było
  2. Burza w mediach wokół Kuby Wojewódzkiego. Król TVN jest jednak gejem?
  3. Małgorzata Rozenek pochwaliła się brzuchem. Fani gratulują celebrytce
  4. Zaczyna robić się już poważnie. Związek Igi Lis i Taco Hemingwaya kwitnie
  5. Katarzyna Figura schudła! Aktorka przeszła spektakularną metamorfozę
  6. Młodsza córka Hanny Lis to prawdziwa piękność! Podobna do mamy?

źródła: Telewizja Republika, RP, Portal Samorządowy

Następny artykuł