Miliony zrobiły to w PRL. Jeśli jesteś wśród nich, PKO BP wypłaci Ci fortunę

Miliony zrobiły to w PRL. Jeśli jesteś wśród nich, PKO BP wypłaci Ci fortunę

PKO BP wspólnie z Ministerstwem Finansów przystąpiło do szeroko zakrojonej akcji. W jej ramach Polacy otrzymają nawet 3,5 miliona złotych. Sprawa jest związana z zobowiązaniami Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej względem swoich obywateli.

PKO BP poszukuje osób, które za czasów PRL-u ubiegały się o zakup wymarzonych samochodów marki Fiat. Skarb Państwa ma wobec nich duży dług wynikający z braku dostarczenia aut do odbiorców. Za niezrealizowane przez państwo zamówienie z lat 80-tych można otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych.

PKO BP wypłaca pieniądze niedoszłym posiadaczom aut

Posiadanie własnego Fiata było jednym z największych marzeń w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nic więc dziwnego, że kiedy ówczesny rząd udostępnił możliwość zapisu na listę, to zapotrzebowanie przerosło jakiekolwiek zakładane scenariusze. Zapisy na samochody odbywały się tylko w ciągu jednego miesiąca. W tym czasie na listę wpisało się około 1,5 miliona obywateli. Od razu było wiadomo, że tak wysokie zapotrzebowanie nie wytrzyma spotkania z rzeczywistością. Zamówienia realizowano między 1982 a 1985 rokiem - część z nich nie doszła do skutku, a przedpłaty nie zostały zwrócone konsumentom. 1990 roku było ponad 300 tysięcy Polaków posiadających niezrealizowane bony na odbiór samochodu. Już wtedy zakładano, że rząd poniesie koszty rekompensaty w wysokości ponad 4 milionów złotych. Jednak dopiero od 1996 roku obywatele mogą się ubiegać nie tylko o zwrot kosztów, ale też o odszkodowanie.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kto dostanie pieniądze i ile?

Mimo upływu tylu lat, nadal są osoby, które nie wystąpiły do państwa o rekompensatę. Obecnie pozostają jeszcze 263 niezrealizowane zamówienia, za które nikt nie otrzymał odszkodowania. W tym gronie można znaleźć 244 niedoszłych posiadaczy popularnego malucha, czyli fiata 126p i 19 potencjalnych właścicieli tzw. dużego fiata, czyli fiata 125p. W zależności od zamówienia, obywatelom przysługują różne rekompensaty finansowe. W przypadku Fiata 126p jest to kwota rzędu 13 tysięcy zł, niedoszli właściciele aut FSO 15000 dostaną natomiast 18 tysięcy zł. Na wypłatę odszkodowań Skarb Państwa przeznaczy 3,5 miliona złotych. Należy pamiętać, że o pieniądze mogą się ubiegać tylko osoby posiadające otwarty rachunek przedpłat.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Polacy dostaną po kieszeniach! Rząd ogłosił zmiany
  2. Patryk Jaki obiecuje nową dzielnicę Warszawy. Internet śmieje się do łez
  3. Rydzyk wysuwa żądania. W grę wchodzą miliardy złotych
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News