PKO BP alarmuje! Możecie stracić wszystkie pieniądze

PKO BP alarmuje! Możecie stracić wszystkie pieniądze Źródło: fot. Wikimedia Commons

PKO BP to największy polski bank. Ma klientów w całym kraju, a teraz uruchamia specjalną procedurę informacyjną. Ostrzegani są wszyscy klienci. Niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować utratą wszystkich pieniędzy.

Największy polski bank, będący równocześnie spółką skarbu państwa, czyli PKO BP rozpoczął kampanię informacyjną w związku z bezpieczeństwem w sieci. Chodzi o to, by klienci banku zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie wynika z korzystania z Internetu i umieli się przed nim obronić.

PKO BP ostrzega. Można stracić wszystko

Bankowi eksperci na bieżąco analizują rynek, a także monitorują sieć i wszystkie zagrożenia. Ostrzegają, że niedawno pojawiło się nowe złośliwe oprogramowanie, które może zagrozić naszemu bezpieczeństwu przy używaniu aplikacji mobilnych. Wirus dostaje się na telefony podczas instalowania aplikacji ze źródeł, które nie są zaufane. Stąd też pierwsza rzecz, przed którą ostrzega bank, to aby zawsze korzystać tylko z oficjalnego oprogramowania. Złośliwy wirus podszywa się pod wtyczkę Adobe Flash. Może przechwytywać dane logowania, wrażliwe informacje, które potrzebne są do korzystania z bankowości mobilnej. Ponadto oprogramowanie ma także wgląd do SMS-ów i połączeń telefonicznych. Co więcej, jak informują eksperci, wirus potrafi skierować nas na strony łudząco przypominające oficjalne witryny banku. W ten sposób także wyłudzane są dane logowania. Jeśli nasze wrażliwe dane trafią w niepowołane ręce, złodzieje mogą wyprowadzić z naszych kont dosłownie wszystkie pieniądze.

Jak się przed tym chronić?

Specjaliści przedstawiają kilka sposobów, które mogą nam pozwolić uchronić się przed wirusami i złodziejami internetowymi. Po pierwsze i najważniejsze: należy zawsze pobierać tylko oficjalne aplikacje ze sprawdzonych źródeł. W przypadku telefonów są to oficjalne sklepy z aplikacjami, jak Google Play albo Appstore. Należy mieć na telefonie zainstalowany program antywirusowy. Jest wiele programów, które już w darmowej wersji gwarantują naprawdę dobrą ochronę. Użytkownicy Internetu powinni zachowywać zawsze ostrożność przy logowaniu się na strony banku. Po pierwsze adres strony należy zawsze wpisywać, a nie kopiować lub klikać w link. Banki w swoich mailach nie powinny przesyłać linków do kliknięcia. Należy także sprawdzić, czy połączenie przeglądarki ze stroną banku jest bezpieczne (charakterystyczna zamknięta kłódka przy adresie URL). Stronie bankowej należy się także uważnie przyjrzeć. Każde odstępstwo od "normalnego" wyglądu strony powinno wzbudzić w nas niepokój. Nie należy także nigdy nikomu podawać swoich danych logowania. Warto wiedzieć, że żaden bank nigdy nie żąda od swojego klienta przesłania danych logowania np. drogą mailową. Jeśli zdarzyłaby się taka sytuacja albo zaniepokoiłby nas wygląd strony bankowej lub mielibyśmy inne obiekcje, należy zawsze skontaktować się z bankową infolinią. Kontakt osobisty lub telefoniczny powinien być w takich sytuacjach ważniejszy od wykonania transakcji przez Internet. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Obrzydliwe. Ministerstwo Zdrowia ZDEFRAUDOWAŁO pieniądze na chore dzieci
  2. Gwiazda TVN przerywa milczenie! Oskarżają ją o sprzedawanie się za pieniądze
  3. Wielkie zmiany w 500 plus. Dziesiątki tysięcy dzieci stracą pieniądze
  4. TOP 5 kobiecych seriali na platformie Netflix
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News