Już niedługo ogromne zmiany we wszystkich bankach w Polsce. Starsi klienci mogą sobie nie poradzić

Już niedługo ogromne zmiany we wszystkich bankach w Polsce. Starsi klienci mogą sobie nie poradzić Źródło: youtube.com/ Elavon Polska

PKO BP, ale również inne polskie banki, przejdą gruntowną przemianę. Wprowadzenie unijnej dyrektywy może stanowczo utrudnić dokonywanie płatności szczególnie osobom starszym, ale też ograniczyć przypadki posługiwania się sfałszowanymi kartami bankomatowymi. Polski system bankowy czeka wielka rewolucja.

PKO BP, jak tez inne instytucje finansowe funkcjonujące na terenie Polski, będą musiały zmierzyć się z poważnym problemem. Dyrektywa PSD2, która wchodzi do naszego kraju na mocy unijnego prawa, całkowicie zmieni płatności bankowe i może być obciążeniem przede wszystkim dla ludzi starszych, często niezorientowanych w nowych regulacjach oraz technologiach. Takiej rewolucji polski sektor bankowy nie widział od dawna.

PKO BP, MIllenium, ING i wiele innych banków w potrzasku. Nowe regulacje utrudnią transakcje

Założenia dyrektywy PSD2 są jak najbardziej słuszne - urzędnicy unijni wyszli z założenia, że obywatele państw członkowskich dość często tracą swoje karty bankomatowe, przez co są narażeni na działalność przestępczą. Nowa regulacja ma to całkowicie zmienić i teraz co piąta transakcja dokonywana metodą dotykową, czyli cieszącą się bardzo dużą popularnością wśród starszych Polaków, będzie wymagała autoryzacji PIN-em.

Dodatkową zmianą jest także realizowanie usług internetowych w banku. Trzeba będzie przejść trzyfazowy system weryfikacji tożsamości klienta, co w praktyce będzie oznaczało, że klient będzie musiał podać nie tylko swój login i hasło, a także dodatkowe informacje, które potwierdzą jego świadomość. Takim rozwiązaniem będzie np. konieczność przepisania kodu wysłanego za pomocą SMS-a. Nie da się ukryć, że takie zmiany będą znacznym utrudnieniem zwłaszcza dla starszych ludzi, którzy mogą mieć problem z zapamiętaniem wszystkich kodów, haseł oraz PIN-u, którego teraz będą musieli używać przy transakcjach dotykowych. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dodatkowe przepisy mają chronić Polaków

Dobrą wiadomością dotyczącą unijnej dyrektywy jest fakt, że względem niej zostanie znowelizowane całe polskie prawo. Od połowy września, czyli czasu wprowadzenia zmiany, klient banku nieświadomy nieautoryzowanej płatności będzie zwolniony z obowiązku odpowiadania za płatność.

- Płatnik nie będzie ponosił odpowiedzialności, w sytuacji, gdy nie mógł sobie zdawać sprawy z utraty, kradzieży lub przywłaszczenia instrumentu płatniczego. Przyjęto, że w przypadku nieautoryzowanej transakcji płatniczej, płatnik będzie musiał zapłacić 50 euro (obecnie jest to 150 euro) – czytamy w komunikacie Centrum Informacji Rządu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukochana przez Polaków aktorka przeszła operację plastyczną. Twarz 57-latki jest nie do poznania, wygląda koszmarnie. Co z jej karierą?
  2. Zmarła żona aktora "Barw Szczęścia". Dramatyczne choroba zabrała mu ukochaną, wstrząsające fakty
  3. Krwawa jatka w polskim domu. Żona zaatakowała męża nożem, ale to on zabił ją. Potem patrzył, jak powoli umiera
  4. 4-latek zapewnia, że w poprzednim wcieleniu był księżną Dianą. Ujawnia porażające fakty, jesteśmy w szoku
  5. Wszystko się nagrało. Wiatr podwiał jej sukienkę, a widoku czerwonego krocza Anny Muchy długo nie zapomnicie
  6. Szokująca przepowiednia słynnej jasnowidzki ws. Dawidka. Wmuruje was w ziemię

Źródło: TVN24 Bis

Następny artykuł