Czy w Warszawie nad Wisłą można pić piwo? Odpowiedź nie jest prosta

Czy w Warszawie nad Wisłą można pić piwo? Odpowiedź nie jest prosta Źródło: pixabay.com/MabelAmber

Piwo nad Wisłą - Warszawa niedawno wprowadziła nowe zasady dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych, które zostały wymuszone zmianami w Ustawie o Wychowaniu w Trzeźwości. Czy po tych zmianach możemy bezkarnie usiąść nad Wisłą i wypić piwo? Sprawdzamy jak brzmią nowe regulacje.

Piwo nad Wisłą - Warszawa znana jest ze świetnych barów i knajp, gdzie możemy usiąść i napić się dobrego alkoholu. Jednak wraz z ocieplaniem się aury wiele osób ma ochotę usiąść gdzieś nad Wisłą i tam wypić ze znajomymi kilka łyków zimnego, złotego trunku. Czy po ostatnich zmianach w prawie gdzieś w Warszawie możemy gdzieś napić się piwa bez ryzykowania mandatem?

Ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości - czy nad Wisłą można pić piwo?

Na początku marca 2018 roku w życie weszła nowa Ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości, która w nowy sposób reguluje przepisy dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Podczas gdy stara ustawa wymieniała miejsca, w których zabronione było spożywanie alkoholu, nowa mówi o "generalnym zakazie picia alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych". Na szczęście pozostawia ona w gestii samorządów ustanowienie wyjątków do tej reguły. Mogą one nie tylko pozwolić na picie alkoholu w określonych miejscach w mieście, ale też zakazać sprzedaży napojów alkoholowych w określonych godzinach!

Piwo nad Wisłą - Warszawa. Gdzie piwo nad Wisłą w Warszawie?

W Warszawie od lat istnieją tradycyjne miejsca, dokąd latem i na wiosnę można udać się, aby po pracy lub po zajęciach odsapnąć z zimnym piwem w rękach. Koneserzy takiego sposobu odpoczynku w ciepłe letnie dni często spotykali się na Bulwarach Wiślanych oraz na plaży nad Wisłą, w okolicach mostu Poniatowskiego. Czy nowa ustawa wpłynęła w jakiś sposób na możliwość picia alkoholu w tych miejscach i może nas spotkać przykra niespodzianka, gdy przez spożywanie alkoholu na warszawskiej plaży dostaniemy mandat?

Okazuje się, że w praktyce nowa ustawa niewiele zmieniła i na pytanie "czy nad Wisłą można pić piwo" Warszawa daje taką samą odpowiedź. Od 20 kwietnia 2018 roku, według uchwały rady miasta, w Warszawie możemy spożywać alkohol na Bulwarach Wiślanych oraz na plaży pod mostem Poniatowskiego - czyli w stałych miejscach. Możliwe jest też, że obszary, na których pozwala się na picie piwa i innych trunków, mogą zostać rozszerzone!

- Bulwary będą dla warszawiaków testem. Jeśli zakończą się one pozytywnie, a mieszkańcy pokażą, że korzystają z przepisów z umiarem i zdrowym rozsądkiem, to być może lista takich miejsc zostanie rozszerzona - powiedział w rozmowie z portalem naszemiasto.pl rzecznik warszawskiego ratusza, Bartosz Milczarczyk.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym - jaki mandat za to grozi?

Co, jeśli zdecydujemy się napić piwa poza miejscami do tego przeznaczonymi i zostaniemy przyłapani przez policję lub straż miejską? Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest traktowane jako wykroczenie i grozi za nie mandat karny. Taka przyjemność może nas więc kosztować - kwota mandatu wynosi zazwyczaj 100 zł.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  2. Pogoda na majówkę 2019. Gdzie zastaniemy najładniejszą?
  3. Wniosek o urlop, kiedy i jak go złożyć? Banalnie proste!
  4. Spędzacie aktywnie wolny czas? Proponujemy najlepsze aktywności na świeżym powietrzu!
  5. Czas przygotować się do sezonu rowerowego. Czy masz już wszystko?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News