Czy w Warszawie nad Wisłą można pić piwo? Odpowiedź nie jest prosta

Czy w Warszawie nad Wisłą można pić piwo? Odpowiedź nie jest prosta Źródło: pixabay.com/MabelAmber

Piwo nad Wisłą - Warszawa niedawno wprowadziła nowe zasady dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych, które zostały wymuszone zmianami w Ustawie o Wychowaniu w Trzeźwości. Czy po tych zmianach możemy bezkarnie usiąść nad Wisłą i wypić piwo? Sprawdzamy jak brzmią nowe regulacje.

Piwo nad Wisłą - Warszawa znana jest ze świetnych barów i knajp, gdzie możemy usiąść i napić się dobrego alkoholu. Jednak wraz z ocieplaniem się aury wiele osób ma ochotę usiąść gdzieś nad Wisłą i tam wypić ze znajomymi kilka łyków zimnego, złotego trunku. Czy po ostatnich zmianach w prawie gdzieś w Warszawie możemy gdzieś napić się piwa bez ryzykowania mandatem?

Ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości - czy nad Wisłą można pić piwo?

Na początku marca 2018 roku w życie weszła nowa Ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości, która w nowy sposób reguluje przepisy dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Podczas gdy stara ustawa wymieniała miejsca, w których zabronione było spożywanie alkoholu, nowa mówi o "generalnym zakazie picia alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych". Na szczęście pozostawia ona w gestii samorządów ustanowienie wyjątków do tej reguły. Mogą one nie tylko pozwolić na picie alkoholu w określonych miejscach w mieście, ale też zakazać sprzedaży napojów alkoholowych w określonych godzinach!

Piwo nad Wisłą - Warszawa. Gdzie piwo nad Wisłą w Warszawie?

W Warszawie od lat istnieją tradycyjne miejsca, dokąd latem i na wiosnę można udać się, aby po pracy lub po zajęciach odsapnąć z zimnym piwem w rękach. Koneserzy takiego sposobu odpoczynku w ciepłe letnie dni często spotykali się na Bulwarach Wiślanych oraz na plaży nad Wisłą, w okolicach mostu Poniatowskiego. Czy nowa ustawa wpłynęła w jakiś sposób na możliwość picia alkoholu w tych miejscach i może nas spotkać przykra niespodzianka, gdy przez spożywanie alkoholu na warszawskiej plaży dostaniemy mandat?

Okazuje się, że w praktyce nowa ustawa niewiele zmieniła i na pytanie "czy nad Wisłą można pić piwo" Warszawa daje taką samą odpowiedź. Od 20 kwietnia 2018 roku, według uchwały rady miasta, w Warszawie możemy spożywać alkohol na Bulwarach Wiślanych oraz na plaży pod mostem Poniatowskiego - czyli w stałych miejscach. Możliwe jest też, że obszary, na których pozwala się na picie piwa i innych trunków, mogą zostać rozszerzone!

- Bulwary będą dla warszawiaków testem. Jeśli zakończą się one pozytywnie, a mieszkańcy pokażą, że korzystają z przepisów z umiarem i zdrowym rozsądkiem, to być może lista takich miejsc zostanie rozszerzona - powiedział w rozmowie z portalem naszemiasto.pl rzecznik warszawskiego ratusza, Bartosz Milczarczyk.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym - jaki mandat za to grozi?

Co, jeśli zdecydujemy się napić piwa poza miejscami do tego przeznaczonymi i zostaniemy przyłapani przez policję lub straż miejską? Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest traktowane jako wykroczenie i grozi za nie mandat karny. Taka przyjemność może nas więc kosztować - kwota mandatu wynosi zazwyczaj 100 zł.

  1. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  2. Pogoda na majówkę 2019. Gdzie zastaniemy najładniejszą?
  3. Wniosek o urlop, kiedy i jak go złożyć? Banalnie proste!
  4. Spędzacie aktywnie wolny czas? Proponujemy najlepsze aktywności na świeżym powietrzu!
  5. Czas przygotować się do sezonu rowerowego. Czy masz już wszystko?
Następny artykuł