Popularne piwa powodują raka! Unikajcie ich jak ognia

Popularne piwa powodują raka! Unikajcie ich jak ognia Źródło: libreshot.com

Piwo jest bezsprzecznie najpopularniejszym i najbardziej dostępnym napojem wyskokowym. Miłośnicy bursztynowego napoju złapali się jednak za głowy po tym, jak okazało się, że ich ulubiony trunek jest w stanie wywołać śmiertelną chorobę. Naukowcy biją na alarm po tym, jak w piwie znaleźli substancje rakotwórcze.

Piwo dla wielu osób jest nieodłącznym elementem spotkań w gronie przyjaciół, czy po prostu mniej formalnych spotkań. Niestety w najbliższym czasie może to ulec zmianie. Najnowsze badania jednoznacznie wykazały, że spożywanie złotego trunku może walnie przyczynić się do rozwijania komórek nowotworowych w organizmach jego wielbicieli.

Jakie piwo może wywołać raka?

Piwo stało się obiektem badań niemieckiego instytutu Stiftung Warentest. Jest to specjalna fundacja powołana przed wieloma latami przez niemiecki rząd, której celem jest porównywanie produktów i usług. Instytut jest zupełnie niezależnym organem, przez co nikt nie jest w stanie wpłynąć na wyniki jego testów. Niemiecka fundacja postanowiła zbadać ponad 20 rodzajów piwa bezalkoholowego. W większości z nich stwierdzono występowanie substancji rakotwórczej - glifosatu. Jest to bardzo powszechnie stosowany pestycyd, który jednak został sklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako substancja mogąca rozwijać komórki nowotworowe. Najgorzej w badaniu wypadły piwa pochodzące z północnych Niemiec, w których wykryto największe stężenie niebezpiecznego składnika. Co ciekawe, w tym gronie znalazły się również piwa rzemieślnicze. Jednymi trunkami pozbawionymi niebezpiecznego pestycydu były wyroby oznaczone jako ekologiczne. W dwóch piwach uwzględnionych w testach stężenie glifosatu wynosiło 28 mikrogramów na kilogram. Czy jest to ilość, której należy się obawiać?DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Thomas Koppmann ze Stoftung Werentest wyjaśnia, że substancja jest szkodliwa w bardzo dużych ilościach. Prawdopodobnie należałoby spożywać aż 1000 litrów piwa dziennie, aby przyniosła ona niepożądane działanie. Natomiast podkreśla on, że nie ma podstaw aby ją zupełnie lekceważyć. - Ponieważ jednak Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) klasyfikuje glifosat jako "prawdopodobnie rakotwórczy", poważnie podchodzimy do tej oceny. Dopóki nie jest wykluczone, że glifosat jest rakotwórczy, oceniamy substancję z punktu widzenia konsumenta jako wyraźnie niepożądaną - stwierdza Koppmann.

Ile piwa piją Polacy?

Duże zapotrzebowanie na piwo nie jest niczym zadziwiającym w naszym kraju. Według oficjalnych danych statystyczny Polak wypija w ciągu roku 100 litrów złotego trunku, co przekłada się na ogólny wynik wynoszący niemalże 4 miliardy litrów w ujęciu całego kraju. W ujęciu całościowym biją nas na głowę jedynie Niemcy, którzy wypijają 9 miliardów litrów rocznie. W ujęciu spożycia na jednego mieszkańca prym wiodą Czesi spożywający średnio 143 litry rocznie "na głowę". ZOBACZ TAKŻE
  1. Kochają i nienawidzą go tysiące Polaków. Jackowski zapowiedział swoją śmierć 
  2. Afera w MasterChef! Gessler zaliczyła wpadkę, powiedziała za dużo? 
  3. Jaką sukienkę wybrać do figury Gruszki? Najmodniejsze propozycje
  4. Bestialstwo! Bezbronne zwierzaki katowane w cyrku, kilkadziesiąt ciosów w 2 minuty
  5. Ile wynosi „co łaska”? Padniecie z wrażenia, niektórzy księża nie mają wstydu 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News