Pięciu pisarzy odmówiło przyjęcia odznaczenia „Gloria Artis” od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego. Artyści argumentują swoją decyzję sprzeciwem wobec działań obecnego obozu władzy. 

Pięcioro spośród trzynastu wyznaczonych do odznaczenia pisarzy tj. pisarka i dziennikarka Polskiego Radia Iwona Smolka, pisarz Kazimierz Orłoś, poeta, eseista i krytyk literacki Piotr Matywiecki, prozaik, dramaturg i tłumacz Tomasz Łubieński oraz autor książek dla dzieci i młodzieży Grzegorz Kasdepke, odmówiło przyjęcia prestiżowego medalu „Zasłużony kulturze – Gloria Artis” od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Jak argumentują swoją decyzję artyści, odmowa przyjęcia odznaczenia z rąk ministra Glińskiego to ich sprzeciw wobec działań obecnego obozu władzy, który według nich niszczy demokratyczny ustrój w Polsce, upolitycznia polską kulturę oraz wchodzi w bliskie i zażyłe kontakty z wybranymi mediami.

Grzegorz Kasdepke poinformował o swojej decyzji za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

  – Protestując przeciwko wyraźnym próbom upolityczniania kultury, a jednocześnie nie zgadzając się z zaproponowanym przez Pana stylem uprawiania polityki kulturalnej, rezygnuję z przyjęcia brązowego odznaczenia Gloria Artis – napisał na Facebooku Kasdepke.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: natemat