Rząd Prawa i Sprawiedliwości z Beatą Szydło na czele zaprezentował dzisiaj projekt rządowego programu wsparcia rodzin „Za życiem”, który ma być niejakim rozwiązaniem na planowany zakaz aborcji w przypadkach uszkodzenia płodów. Obóz władzy da jednorazowo kobietom, które zdecydują się na urodzenie upośledzonego dziecka 4 tysiące złotych. 

Po nieudanej próbie całkowitego zakazu aborcji, której domagały się katolickie fundacje pro-life, obóz władzy zapowiedział, że do Sejmu trafi projekt ustawy antyaborcyjnej autorstwa partii rządzącej.

Ma być on mniej radykalny niż projekt obywatelski, który wywołał ogromne kontrowersje w całej Polsce. Będzie dopuszczał aborcję jedynie w dwóch z trzech dopuszczanych dzisiaj przypadków tj. gdy ciąża zagraża życiu matki oraz gdy jest wynikiem czynu zabronionego tj. gwałtu.

Zakazana ma być natomiast aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu.

 –  Państwo musi pomagać, państwo musi wspierać i stać po stronie tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują – przekonywała premier Beata Szydło w kontekście planowanego zakazu aborcji.

W kontekście planowanego zakazu aborcji we wspomnianym wyżej przypadku, Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt rządowego programu wsparcia dla rodzin „Za życiem”, wedle którego każda kobieta, która zdecyduje się na urodzenie upośledzonego dziecka, otrzyma jednorazowo 4 tysiące złotych zapomogi. Mówi się również o łatwiejszym dostępie do opieki medycznej.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh

Zobacz również