PiS już nie jest liderem. Partia Kaczyńskiego musi zadowolić się drugim miejscem

PiS już nie jest liderem. Partia Kaczyńskiego musi zadowolić się drugim miejscem Źródło: Youtube.com/Onet News

PiS wespół z koalicjantami nieznacznie przegrywa w sondażu z Koalicją Europejską - dowodzi najnowszy sondaż IBSP przeprowadzony dla Newsweeka i RadioZet.pl. Prawo i Sprawiedliwość o włos przegrywa z siłami, w których najsilniejszą partią jest Platforma Obywatelska.

PiS od wielu miesięcy dystansował krajową opozycję. Sondaże dawały partii rządzącej w Sejmie i Senacie znacznie powyżej 30 procent. Opozycja, zarówno ta w Sejmie (PO, Nowoczesna, PSL) jak i pozaparlamentarna (SLD, Zieloni) uznała, że możliwa rywalizacja z Prawem i Sprawiedliwością możliwa jest tylko przy zjednoczeniu sił.

PiS za Koalicją Europejską w sondażu IBSP. Partia Kaczyńskiego o włos za blokiem KO

Wszystko wskazuje, że w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego (26 maja) gros głosów rozłoży się między dwa najsilniejsze bloki polityczne. Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych, przeprowadzonego dla tygodnika "Newsweek" i RadioZet.pl wynika, że liderem poparcia jest dziś Koalicja Europejska. 

Czytamy, że KO może liczyć na ponad 41,96 procent głosów. Szeroki front sił opozycyjnych ma dziś wyższe notowania ankietowanych niż Prawo i Sprawiedliwość (39,04 proc.), liczące również na sympatyków Jarosława Gowina (Partia Porozumienie) i Zbigniewa Ziobry (Solidarna Polska).

Na pozostałe partie i niezdecydowanych zostało niecałe 20 proc. Trzecią siłą jest dziś Wiosna. Nowy projekt polityczny Roberta Biedronia może dziś liczyć na 9,57 proc. głosów. 

Pozostałe ugrupowania odnotowały wyniki poniżej progu wyborczego. Najbliżej jego przekroczenia miałby być Kukiz'15 z 4,79 proc. poparciem. "Newsweek" odnotował wyraźny spadek poparcia dla "Konfederacji", która szczyci się nawet mianem trzeciej siły. W wyżej opisywanym sondażu ma tylko 1,2 proc. poparcia. 

Próbę przeprowadzono między 7 a 9 maja na 1011 respondentach.

Inaczej rozkładają się akcenty najnowszego sondażu Milward Kantar Brown dla TVN 24. W tym rozliczeniu nieznacznie prowadzi PiS (34 proc.) przed KO (33 proc.). Próg przekracza jeszcze Wiosna (8 proc.), Konfederacja (6 proc.) i Kukiz (5 proc.).

Kampania wyborcza wchodzi w decydującą fazę. Wszystko wskazuje, że przeważająca większość głosów rozłoży się między dwoma blokami największych sił politycznych w polskim parlamencie.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Edyta Górniak ma KRÓTKIE włosy! Wygląda jak 20 LAT temu, gdy zaczynała karierę! 
  2. Pola Raksa wciąż ZACHWYCA jak dawniej! Ma prawie 80 lat, a wygląda cudownie
  3. Kinga Rusin bez stanika szaleje na Dzikim Zachodzie. Zdjęcia w sieci
  4. Sablewska w kosmicznie drogich majtkach wyznaje miłość pośladkami. Oniemiejecie (FOTO)
  5. Żona uwielbianego bohatera "Na Wspólnej" umiera. Błaga już tylko o jedno, zostało jej niewiele czasu
  6. Tragiczny finał awantury w szkole podstawowej im. Króla Maciusia. Nie żyje uczeń, wstrząsające informacje Polsatu

źródło: Interia, TVN24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News