Rzadko zdarza się, aby rządzące obecnie w Polsce Prawo i Sprawiedliwość samo wycofywało się ze swoich projektów. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, wkrótce może jednak do tego dojść. Najnowszy pomysł partii spowodował bowiem niemały konflikt z władzami Ukrainy oraz Litwy.

Jakiś czas temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło kampanię „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. Obywatele mieli w niej wybrać 6 spośród 13 motywów, które trafią wkrótce do nowego dokumentu.

Ogromne kontrowersje wywołały jednak dwa projekty, które zawierały grafikę z wizerunkiem Cmentarza Orląt Lwowskich oraz motyw wileńskiej Ostrej Bramy. Władzom Ukrainy oraz Litwy nie spodobało się bowiem, że na Polski Paszport 2018 trafić miałyby miejsca, które leżą poza terytorium naszego kraju.

Według dziennikarzy RMF FM Prawo i Sprawiedliwość planuje więc wycofać się z przeforsowania projektów. Największy wpływ na tę decyzję miało mieć wezwanie zastępcy ambasadora Grzegorza Poznańskiego do litewskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Wciąż nie ogłoszono jednak tego kroku w oficjalny sposób. Obecnie w kontrowersyjnym plebiscycie prowadzi motyw ze zdjęciem, na którym znajduje się prezydent Gabriel Narutowicz.

...

Zobacz również

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków