To nie są dobre miesiące dla obozu dobrej zmiany. Kolejny bardzo ważny projekt Prawa i Sprawiedliwości prawdopodobnie zostanie albo wycofany, albo jego wprowadzenie zostanie znacząco opóźnione. Wszystko przez brak porozumienia pomiędzy PiS a prezydentem Andrzejem Dudą. 

Jarosław Kaczyński wstrzymał projekt repolonizacji mediów – donosi Onet.pl. Portal, powołując się na źródła związane z partią rządzącą, twierdzi, że prezes Prawa i Sprawiedliwości boi się, że prezydent Andrzej Duda tej ustawy nie podpisze.

Prezes Kaczyński jest gorącym zwolennikiem tej ustawy, co podkreślał wielokrotnie w wielu wystąpieniach publicznych.

Duda nic nie wie

Powinniśmy konsekwentnie wychodzić z sytuacji, w której większość mediów nie należy do Polaków, nie należy do polskich firm – mówił Jarosław Kaczyński na jednym z ostatnich spotkań z klubem „Gazety Polskiej”.

Mimo tego zdecydował się on na wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przyczyną ma być ciągły brak porozumienia z prezydentem odnośnie reformy sądownictwa. W partii rządzącej Duda uchodzi za „hamulcowego” najważniejszych reform w państwie, dlatego z ich wprowadzeniem być może trzeba będzie poczekać nawet do kolejnej kadencji.

Według nieoficjalnych doniesień, prezydent nie poznał jeszcze proponowanych przez PiS zmian.

Z tego, co wiem, to żaden projekt dotyczący mediów na biurko prezydenta nie dotarł – powiedział bliski współpracownik Andrzeja Dudy.

Restrykcyjnie jak we Francji

Nad projektem zmian w mediach pracuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wiceministrem Pawłem Lewandowskim na czele. Projekt ma być wzorowany na prawie francuskim, które jest niezwykle restrykcyjne. Ściśle określa, jaki procent akcji mediów drukowanych i cyfrowych może być w rękach jednego właściciela oraz jaki może on osiągnąć udział w rynku.

Projekt ten wzorowany jest na modelu francuskim, lecz nie oznacza to wprost przeniesienia tych zapisów do prawa polskiego. Zakłada on dość poważne ograniczenia udziałów zagranicznych właścicieli w polskich mediach – ocenia osoba znająca kulisy nad ustawą do której dotarł Onet.

Źródło: onet.pl

Na jaki temat Macierewicz napisał magisterkę? Zaskakujące! Tego nie wiedziałeś o byłym szefie MON

...

Zobacz również