Choć Andrzej Duda zawetował dwie ustawy PiS w lipcu i zapowiedział, że popracuje nad ich nowymi wersjami, członkowie partii rządzącej otrząsnęli się już z porażki. Posłowie formacji Kaczyńskiego zapowiedzieli nawet, że wyjdą z poprawionymi projektami, a przy tym lekceważąco podchodzą też do prac prezydenta.

W sprawie wypowiedział się marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. Zapowiedział, że kiedy wpłyną do laski marszałkowskiej projekty prezydenckie, z pewnością od razu zaczną się prace nad nimi. Marszałek wątpi jednak, by prezydent wyrobił się do pierwszego posiedzenia po przerwie. Z przekąsem twierdzi, że Duda wziął sobie na głowę trochę za dużo obowiązków.

– Jeśli odpowiednio wcześnie wpłynie ten projekt do laski marszałkowskiej, Sejm zajmie się nimi, chociaż nie sądzę, żeby na pierwszym posiedzeniu, ale zobaczymy, poczekamy – mówi Karczewski.

To jednak nie koniec uszczypliwości pod adresem Dudy. Marszałek powiedział to, co w partii Kaczyńskiego jest powszechną opinią. Jak twierdzą członkowie PiS, dwa weta Dudy, choć bolesne, mają wymiar zdecydowanie wizerunkowy. Wywodzący się z PiS prezydent siłą rzeczy ma bardzo zbliżone poglądy polityczne do posłów PiS. Jego ustawy będą się więc różnić od zawetowanych bardzo nieznacznie. Co złośliwsi deputowani mówią, że Duda przepisze zawetowane projekty i tylko zamieni kilka zdań.

 Wywodzimy się z tego samego obozu politycznego. Pan prezydent podczas kampanii mówił o tym, jako prawnik, jako osoba, która doskonale wie, jak wymiar sprawiedliwości w Polsce funkcjonuje. Polacy oczekują zmiany w systemie sprawiedliwości i my to wprowadzimy. Tak obiecywaliśmy – podkreślił marszałek Senatu.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również