PiS w końcu się doigrał! Amerykanie pozywają Polskę

PiS w końcu się doigrał! Amerykanie pozywają Polskę

Amerykanie w poniedziałek formalnie rozpoczęli proces arbitrażowy przeciwko Polsce. Powiadomienie o sporze zostanie skierowane do premier Beaty Szydło. Polska finalnie została pozwana na ponad 2,5 mld zł. 

Jak donosi brytyjski dziennik "Financial Times" rząd polski został oskarżony przez firmę Invenergy o doprowadzenie do rozwiązania długoterminowych umów handlowych. Według amerykańskiej spółki, umowy z 2010 roku ze spółkami energetycznymi Skarbu Państwa dotyczyły sprzedaży zielonej energii po stałej cenie.

W 2010 roku wspomniana amerykańska spółka zgodziła się wówczas na niższe stawki od cen rynkowych za energię z jej pól wiatrowych w zamian za stabilność kontraktu. Jak podaje firma, Polska nie wywiązała się z umowy, ponieważ rząd pod różnymi pretekstami polecał kontrolowanym przez siebie spółkom rozwiązanie wspomnianych długoterminowych umów. W wyniku tego, amerykanie zostali zmuszeni do sprzedaży swojej energii na rynku po znacznie zaniżonych stawkach, niż te ustalone w kontrakcie – informuje "Financial Times". Naturalnie, konsekwencją takiego ruchu były ogromne finansowe straty dla firmy Invenergy. Nie jest to jednak pierwszy tego typu pozew. Na początku lipca firma pozwała na 1,2 mld zł energetyczną spółkę Tauron, a na koniec sierpnia zażądała 32 mln zł odszkodowania od Energii. źródło: money.pl Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu