PiS się ugięło. Ujawnią wyroki, które trzymali pod kluczem

PiS się ugięło. Ujawnią wyroki, które trzymali pod kluczem Źródło: Fot. Wikipedia/Adrian Grycuk

Zadziwiający projekt posłów PiS wpłynął już do Sejmu! Tego nie spodziewała się prawdopodobnie ani opozycja, ani wyborcy. Wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjne wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które wywołały prawdziwą polityczną wojnę, zostaną ostatecznie opublikowane.

Kiedy opinia publiczna dowiedziała się, że rząd Beaty Szydło nie ujawni oficjalnie wyroku TK z marca 2016 roku, według którego jedna z ustaw autorstwa PiS była niekonstytucyjna, Polska podzieliła się na dwa wrogie sobie obozy. Po dwóch latach od tamtych wydarzeń nikt nie oczekiwał raczej, że cokolwiek w tej kwestii się zmieni. O całkowicie nieoczekiwanym kroku posłów partii rządzącej poinformował dziś jednak jeden z parlamentarzystów.

Wyroki ujrzą światło dzienne

- Na koniec dnia taka mała niespodzianka od klubu parlamentarnego PiS. Przygotowaliśmy nowelizację ustawy o organizacji i trybie pracy Trybunału Konstytucyjnego i ustawy o statusie sędziów TK - powiedział w rozmowie z mediami przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, Marek Ast. - Nowelizacja polega na decyzji i zobowiązaniu pani prezes TK i oczywiście KPRM do publikacji niepublikowanych do tej pory orzeczeń, które uznajemy za wadliwe i wydane z naruszeniem prawa. Chodzi o orzeczenia z marca, lipca i listopada 2016 roku - dodał także poseł.

Skąd nowy pomysł posłów?

- Dla zakończenia sporu, bezzasadnych oskarżeń, że te orzeczenia nie są publikowane, zdecydowaliśmy się na właśnie taką nowelizację, tym bardziej że było oczekiwanie ze strony Komisji Europejskiej i opinii publicznej - zaznaczył polityk PiS. Co ciekawe, wyroki zostaną jednak ujawnione "z zastrzeżeniem, że zostały wydane z naruszeniem prawa". Jak zaznaczył Ast, "z punktu widzenia formalno-prawnego ta publikacja nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dramat w rodzinie prezydenta, Kinga Duda zniknęła. „Jakby rozpłynęła się w powietrzu”
  2. PÓŁ MILIONA Polaków będzie miało koszmarne kłopoty!
  3. Duda w nocy zaczepił młodą dziewczynę na Twitterze. Popełnił błąd
Następny artykuł