Relacje polsko-ukraińskie są trudne ze względu na wspólną przeszłość. Nadal zdarzają się na tym tle konflikty i prowokacje. Niedawno konflikt znów wypłynął i to sprowokowany działaniami władz. Teraz ma zostać zażegnany.

Polskie MSWiA opracowuje projekt nowego paszportu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Na kilku stronach paszportu w tle mają znaleźć się grafiki, które w sposób szczególny kojarzą się z Polską.

Wśród zaproponowanych grafik, spośród których internauci wybiorą sześć, znalazły się także takie, które nie znajdują się już w granicach Polski: Wileńska Ostra Brama na Litwie i Cmentarz Orląt Lwowskich na Ukrainie. Chociaż oba te obiekty jednoznacznie kojarzą się z polską historią – ich wybór wzbudził silne kontrowersje. Ukraińskie władze uznały umieszczenie tej grafiki w zestawieniu za prowokację. Podobny sprzeciw wyraziły władze Litwy.

Media dowiedziały się, że resort podległy Mariuszowi Błaszczakowi zamierza po cichy wycofać się z tych dwóch propozycji. To o tyle istotne, że grafiki do paszportu wybierają internauci, a Ostra Brama ma obecnie czwarty wynik (grafik będzie 6).

Co najbardziej interesujące, na stronie MSWiA motywu Cmentarza Orląt Lwowskich w ogóle już nie ma. Jak widać, resort pod naciskiem władz ukraińskich, zaczął wprowadzać w czyn plan rezygnacji z grafik. Nie wiadomo jeszcze, jaki los spotka motyw Ostrej Bramy. Sądząc jednak z tego, jak skuteczne były apele Ukraińców – ta też może zniknąć z zestawienia.

Źródło: dorzeczy.pl

Tak żyją nieprzyzwoicie bogate dzieci rosyjskich oligarchów [ZOBACZ!]