Sejm uchwalił nowe prawo, które mocno uderza w pedofilów. Zmiana przepisów pozwala na stworzenie publicznego rejestru przestępców seksualnych. Ustawa została przekazana izbie wyższej, ale jest mało prawdopodobne, by została odrzucona. Każdy będzie mógł poznać dane pedofila i dowiedzieć się gdzie aktualnie przebywa. Jedni twierdzą, że ustawa to strzał w dziesiątkę, inni przekonują, że to środek zbyt drastyczny. 

Ustawę PiS poparło 275 posłów, 2 było przeciw (Terlecki i Jędrysek, obaj z PiS), a wstrzymało się 166. Wnioski zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone. PO chciała zrezygnować z rejestru publicznego, a .Nowoczesna, by dostęp do niego był  ograniczony do jednostek policji. Opozycja obawia się, że ucierpieć może rodzina, ponieważ 70 proc. przypadków pedofilii ma miejsce wśród najbliższych.

Nowe prawo zakłada powstanie dwóch rejestrów, do których trafiać będą osoby prawomocnie skazane za przestępstwa przeciw wolności seksualnej. Co ciekawe, jeden z nich będzie publicznie dostępny i każdy będzie mógł zapoznać się z danymi osobowymi przestępców.

Pierwszy z rejestrów będzie zabezpieczony, a dostęp do niego będą miały głównie sądy i służby. Z kolei drugi, publiczny, będzie zawierał takie informacje jak miejscowość, w której aktualnie przebywa przestępca, zdjęcie oraz imię i nazwisko. Zlokalizowanie sprawcy będzie więc bardzo proste i może być przyczyną samosądów. Między innymi dlatego mówi się, że ustawa pali „pedofilski raj”. ‚

– Kończy się raj dla pedofilów – mówi poseł Patryk Jaki.

To właśnie pedofile będą figurować w publicznym rejestrze. Oprócz nich, pojawią się w nim przestępcy, którzy dokonali czynów na tle seksualnym ze szczególnym okrucieństwem oraz recydywiści.

Rejestr będzie dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Kto dopuści osobę z rejestru do pracy z dziećmi, zostanie ukarany. Tak samo skazany, który nie zgłosi zmiany danych figurujących w rejestrze.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


źródło: TVN24

...

Zobacz również