Politycy PiS planują zreformować mapę Polski. Początkowo województw miało być 19. Teraz dochodzi kolejne.

O planach utworzenia województw warszawskiego, środkowopomorskiego oraz częstochowskiego słyszeliśmy już jakiś czas temu. Najwięcej o pierwszym z wymienionych przy okazji sporów wokół „Wielkiego księstwa warszawskiego”. Wyodrębnienie Warszawy z Mazowieckiego miałoby przynieść korzyści dla mieszkańców rozwijającego się nierównomiernie regionu.

Teraz z pomysłem utworzenia kolejnego województwa wychodzi poseł PiS, Adam Abramowicz.

Pragnę zwrócić uwagę na konieczność utworzenia województwa bialsko-siedleckiego z ośrodkami władzy wojewódzkiej w Białej Podlaskiej oraz Siedlcach – na wzór duopolu kompetencji w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim – napisał do Mariusza Błaszczaka poseł.

Również w przypadku tego województwa, korzyści z jego powstania związane byłyby z nierównym rozwojem regionu. Bialsko-siedleckie miałoby powstać ze wschodnich powiatów województwa mazowieckiego i północnych lubelskiego.

Są to jedne z najbiedniejszych powiatów spośród wszystkich tworzących wymienione powyżej województwa, do których trafia niewiele środków finansowych dystrybuowanych przez urzędy marszałkowskie, a co za tym idzie, ich rozwój nie jest w odpowiedni sposób pobudzany. Skutkuje to tym, iż najbiedniejsze ośrodki zamiast nadrabiać wieloletnie zaległości, tracą dystans do dużo szybciej rozwijających się obszarów poszczególnych województw, położonych w pobliżu miasta wojewódzkiego – tłumaczył Abramowicz.

źródło: WP Wiadomości

...

Zobacz również