Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące ułaskawienia Mariusza Kamińskiego przez Andrzeja Dudę było niemałym ciosem wizerunkowym w rząd oraz całe Prawo i Sprawiedliwość. Jak donoszą media, partia planuje więc zemścić się na organie, wymieniając jego skład.

Kiedy Sąd Najwyższy ogłosił, że prezydent Duda nie miał prawa ułaskawić Mariusza Kamińskiego oraz jego współpracowników, na polskiej scenie politycznej zawrzało. Nikt nie spodziewał się chyba bowiem tak zdecydowanego stanowiska sędziów. Teraz powinni oni zadecydować, co dalej będzie się działo ze sprawą byłego szefa CBA, jednak do ich spotkania w tej sprawie w ogóle może nie dojść.

Chociaż do Sejmu nie wpłynął jeszcze gotowy projekt reformy Sądu Najwyższego autorstwa polityków PiS, znany jest już jego zarys. Zakłada on ponoć zwolnienie wszystkich sędziów funkcyjnych do poziomu szefów wydziałów oraz obniżenie ich wieku emerytalnego. Jeśli tak się rzeczywiście stanie, prawdopodobnie większość składu Sądu Najwyższego zostanie po prostu wymieniona.

Pomysł PiS wydaje się bardzo kontrowersyjny, więc na pewno będzie głośno komentowany przez różne środowiska polityczne. Trudno jednak stwierdzić, czy to zmieni cokolwiek w planach partii rządzącej.

...

Zobacz również