Koncepcja IV RP to pomysł PiS jeszcze sprzed 12 lat. Szef partii, Jarosław Kaczyński nie porzucił jednak marzenia o stworzeniu całkiem nowej Polski od zera. Podczas konferencji w Senacie powiedział co myśli o obecnej Konstytucji.

Uczestnicy konferencji „Konstytucja Solidarności” po tych słowach Kaczyńskiego nie mają wątpliwości, że to tylko kwestia czasu, zanim PiS weźmie się za zmiany w Konstytucji Polski. Kaczyński bowiem nie pozostawił na niej suchej nitki. Uderzył w ustawę zasadniczą i jednoznacznie określił jako „postkomunisytczną”.

 – Ta Konstytucja była już uchwalona w nowych okolicznościach, po tzw. transformacji ustrojowej, to jedna z niewielu jej zalet. Bliższa analiza tej Konstytucji wskazuje na to, że można ją śmiało nazwać Konstytucyjną postkomunistyczną. Zawierała bowiem ona w sobie wiele elementów, które petryfikowały istniejący układ społeczny, a ten układ był niczym innym jak właśnie postkomunizmem w najczystszym tego słowa znaczeniu – grzmiał Kaczyński.

Zebrani na konferencji nie mieli wątpliwości co do tego, że te słowa lidera PiS to jedynie przedsmak i zapowiedź. Powszechnie znane są bowiem zapędy PiS do wprowadzenia IV RP, czyli nowej Polski, która miałaby funkcjonować w całkiem inny sposób, na podstawie innego prawa. Kolejne słowa Kaczyńskiego były tylko potwierdzeniem tych dążeń.

 – W tej Konstytucji jest mnóstwo blokad, które utrudniają albo wręcz uniemożliwiają odrzucenie pewnych elementów tego społecznego systemu, bo tak to trzeba określić. To nie jest system ustrojowy, to system społeczny – podkreślił prezes partii rządzącej.

...

Zobacz również