Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło narodowców do wściekłości i oburzenia. Projekt przygotowany przez ministerstwo edukacji zakłada bowiem usunięcie postaci Romana Dmowskiego z programu nauczania dla szkół podstawowych. 

Dla jednych Roman Dmowski to bohater, dla innych twórca niebezpiecznych idei. Lewica często mówi, iż Dmowski był nie tylko liderem narodowców, ale i „twórcą polskiego faszyzmu”. Ewidentnie pracownicy ministerstwa nie należą do grupy wielbicieli Dmowskiego.

Portal historyczny historia.org.pl rzetelnie ustalił, że w podstawie programowej dla szkół podstawowych nie znaleziono miejsca dla Romana Dmowskiego. Uczniowie mają się jedynie dowiadywać o „Józefie Piłsudskim i jego żołnierzach”. Do tej pory wymaganie prezentowało się następująćo:

– Uczeń zbiera informacje o zasługach dla państwa polskiego Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.

Narodowcy są rozwścieczeni i uważają, że decyzja Prawa i Sprawiedliwości to skandal. Oczekują zmiany w programie nauczania.

– W nowym programie przedstawionym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako podstawa programowa dla szkół podstawowych nie pojawia się postać Romana Dmowskiego – oburza się Młodzież Wszechpolska.

Zobacz również