PiS przekonał KE! Zdumiewający SUKCES rządu

PiS przekonał KE! Zdumiewający SUKCES rządu

Prawo i Sprawiedliwość pomimo często eurosceptycznej postawy musi jednak dbać o swoją reputację w Brukseli. Tym razem rząd przekonał do swoich działań Komisję Europejską, która ogłosiła zdumiewającą decyzję. Jest to ogromny sukces gabinetu Beaty Szydło.

Komisja Europejska co pół roku wydaje prognozy gospodarcze dla państw członkowskich. Choć mają opinię niedokładnych, jeśli okazują się pozytywne, znaczą wiele w świecie polityki naszego kontynentu. To, co przedstawia ostatnia z nich, jest przełomowe dla naszego kraju, gdyż tak dużej zmiany w stosunku do niego jeszcze nie było. Jak się okazuję, nad Wisłą szykuje się najniższy deficyt budżetowy, od kiedy stosujemy unijną metodykę jego obliczania.

Prawdziwy rekord

Wedle szacunków KE deficyt budżetowy Polski w tym i przyszłym roku wyniesie jedynie 1,7 proc. Jest to ogromna zmiana w porównaniu do ostatniej prognozy, która wyznaczała jego wysokość na 3 proc. Zgodnie z tymi przewidywaniami nasz kraj wykreślony zostanie z listy najbardziej zadłużonych krajów Europy.

Więcej dobrych wieści

Nie jest to koniec korzystnych dla Polski przewidywań. Niski deficyt umożliwi spadek długu publicznego w stosunku do Produktu Krajowego Brutto. W końcu ubiegłego roku wynosił 54,1 proc., w tym roku spadnie do 53,2 proc., a w przyszłym 53 proc. Spadek możliwy będzie też dzięki stałemu wzrostowi PKB, który urośnie w tym roku o 4,2 proc., w 2018 roku o 3,8 proc., a w 2019 roku o 3,4 proc. Jest to wyraźny wzrost w stosunku do wiosny.

Spada bezrobocie, wzrastają płace

Ilość bezrobotnych w Polsce ciągle spada i w tym roku ich odsetek wyniesie 5 proc., a pod koniec 2019 już 4 proc. Do tego wzrosną płace i to już w tym roku o 4,8 proc., w przyszłym o 5,7 proc., a za dwa lata już o 7,1 proc. Przy okazji rosnąć będzie inflacja. Ten rok zakończymy z cenami wyższymi o 1,6 proc., przyszły o 2,1 proc., a 2019 już o 3,8 proc. Okazuje się też, że obecny rok był jednym z najlepszych w historii, gdyż ani przyszły, ani nawet dalsze lata nie będą tak pozytywne dla gospodarki. źródło: gazeta.pl Następny artykuł