To już pewne! Rząd PiS wprowadza kościelne prawo i się nie cofnie

To już pewne! Rząd PiS wprowadza kościelne prawo i się nie cofnie

PiS w swoich rządach często podkreśla rolę Kościoła w naszym państwie. Co raz częściej słyszy się o wprowadzanych ustawach, które bezpośrednio odnoszą się do życia kościelnego, ale tym razem to kodeks rodzinny ma zostać zreformowany tak, by utrudnić rozwody. 

Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do reformy kodeksu rodzinnego, po której trudniej będzie wziąć rozwód. Z zapowiedzi wynika, że przed podjęciem ostatecznej decyzji, pary pogodzić będzie próbował mediator. Ma to spowodować zmniejszenie liczby rozwodów oraz wydłużoną procedurę i zatwierdzania.

Rozwody za rządów PiS

W zeszłym roku doszło do ponad 68 tysięcy rozwodów - jest to aż o 4 tysiące więcej niż jeszcze rok wcześniej. Zapowiadane zmiany miałyby zatrzymać tą lawinę, ale czy tak się stanie? Do tej pory postępowanie rozwodowe raczej nie było kwestią problematyczną, jedynym czynnikiem wymagającym czasu było ustalenie, po której ze stron leży wina.

Jakie będą zmiany w kwestii rozwodów po reformie PiS?

Po reformie kodeksu rodzinnego rozwody małżeństw z dziećmi będzie poprzedzało tzw. "postępowanie informacyjne". Strony - za pośrednictwem mediatora - będą miały szansę się pogodzić lub porozumieć co do podziału majątku, alimentów czy opieki nad dziećmi. Przypuszczalnie mediacje trwać mają miesiąc, a na prośbę małżonków, przedłużone mogą być nawet do pół roku. Mediacja ta nie ma być obowiązkowa, ale jeśli już do niej dojdzie, to po upłynięciu ustalonego czasu, przedstawione muszą zostać ustalenia. Za postępowanie mediacyjne płacić ma państwo. Wszystko to ma spowodować, że trudniejsze będzie wzięcie rozwodu - zwłaszcza dla małżeństw z dziećmi.

Jak wyglądać będzie kwestia alimentów?

Zmienić się ma również kwestia alimentacyjna. Skończą się długotrwałe, sądowe batalie rodziców - projekt resortu sprawiedliwości podobno jest już gotowy. Jeśli wszystko się potwierdzi, dzieci mają pieniądze dostawać od razu i to bez rozprawy sądowej. Zmiany te mają zapobiegać sytuacjom, kiedy to podczas sądowej wojny, koszty opieki nad dziećmi spadają tylko na jednego rodzica. Wnioski o ekspresowe alimenty składać będzie można nawet przez internet, a decyzje o ich wykonywalności wydawać będą mogli nawet referendarze, co ma jeszcze bardziej przyśpieszyć ruszenie procedury ich przyznawania.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Wyszło na jaw. Karolak płaci fortunę na alimenty
  2. AGRESYWNY PITBULL ZAGRYZŁ PSA. DECYZJA POLSKIEJ POLICJI CIĘ ROZWŚCIECZY
  3. B. polski premier doprowadził żonę do inwalidztwa?! Zostawił ją bez grosza, kobieta ujawnia
Następny artykuł