Głosami sejmowej większości Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego odrzucono w pierwszym czytaniu projekty autorstwa opozycji, który zakładał zniesienie lub ograniczenie finansowania partii politycznych z budżetu państwa. 

Autorami odrzuconych przez PiS i PSL projektów są dwa kluby parlamentarne – Nowoczesna i Kukiz’15.

Projekt ustawy Nowoczesnej – zakładający, że budżet partii zasilany byłby przez pomniejszoną dotację z budżetu państwa oraz powiększone darowizny osób prywatnych (nie więcej jak 50 tys. zł od jednej osoby prywatnej, aktualnie jest to 15 krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 27 tys. zł) – został odrzucony głosami 250 posłów obozu rządzącego i ludowców.

Projekt ustawy Kukiz’15 – zakładający z kolei całkowitą likwidację finansowania partii z budżetu państwa i zastąpienie go możliwością odpisania od podatku dochodowego 5 zł na wybraną partię – odrzucono 243 głosami PiS i PSL.

Projekty ustaw zostały odrzucone już w pierwszym czytaniu, mimo że posłowie Kukiz’15 i Nowoczesnej apelowali, by nie odrzucać projektów, tylko skierować je do sejmowych komisji.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: interia

Zobacz również