PiS ma problem! Ogromna sieć zaskarżyła do Trybunału zakaz handlu

PiS ma problem! Ogromna sieć zaskarżyła do Trybunału zakaz handlu Źródło: fot. wikimedia.org

Kontrowersyjna ustawa powstała z inicjatywy NSZZ "Solidarność" wprowadzająca ograniczony zakaz handlu na wybrane podmioty już niemal od trzech miesięcy jest powodem gorącej debaty. Teraz PiS może mieć z jej powodu niemały problem, gdyż sieć sklepów Lewiatan postanowiła zaskarżyć ją do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawę skomentował już były szef największego związku zawodowego w kraju.

Od 1 marca 2018 roku w niedziele działają tylko wybrane przez ustawodawcę przedsiębiorstwa i placówki pożytku publicznego. Inicjatywa, która zakończyła się utworzeniem projektu i jego wprowadzeniem w życie, wyszła od Solidarności, która w przyszłości pragnie doprowadzić do uchwalenia jeszcze ostrzejszych przepisów w tej kwestii. Dziś handlować wolno tylko w wybrane niedziele. W zależności od miesiąca dni takich może być od jednego do trzech. W maju niedziel handlowych mają być dwie. Najbliższy siódmy dzień tygodnia, w którym będziemy mogli odwiedzić każdy sklep, wypada 19 maja. Teraz po kilkunastu tygodniach od wejścia w życie ustawy o zakazie, jedna z większych sieci handlowych w kraju postanowiła zaskarżyć przepis do TK. Konfederacja ma wobec jego przepisów poważne zarzuty.

Lewiatan buntuje się przeciwko władzy

Największa sieć franczyzowa w kraju swoją skargę do Trybunału Kontrowersyjnego zdążyła już złożyć. Głównym zarzutem formułowanym przez sklepy wobec prawa są notorycznie pojawiające się wątpliwości podczas jego interpretacji. Według skarżących ustawa stawia w nierówności wobec prawa podmioty gospodarcze i ich pracowników. Prawo ma także podawać w wątpliwość wiarygodność państwa polskiego i jego zarządzeń. Według Lewiatana zakaz łamie również szereg prawa, jakie gwarantuje obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej jej ustawa zasadnicza. Chodzi, chociażby o równość wobec prawa, wolność wykonywania pracy i ochronę pracy. Współtwórca założeń ustawy, poseł na Sejm i dawny prezes Solidarności oraz parlamentarny sprawozdawca tegoż projektu, Janusz Śniadek, odniósł się do sprawy ostro krytykując Lewiatana za jego akcję. Jego zdaniem grupa zajęła pozycję godzącą w polskie rodziny i pracowników. - Nie zgadzam się z tymi zarzutami, bo gorąca dyskusja nad tymi przepisami trwała w Sejmie przez prawie półtora roku - dodaje Śniadek. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.
ZOBACZ TAKŻE:
  1. Bliscy błagają o modlitwę za Kaczyńskiego. Jest aż tak źle?
  2. ABW w akcji! Zatrzymali kolejnego ROSYJSKIEGO AGENTA
  3. Morawiecki stracił MILION złotych! Premier tłumaczy się z majątku
źródło: interia.pl Następny artykuł