Prawo i Sprawiedliwość dotąd mogło liczyć na mocne poparcie jednego z kluczowych sojuszników. Teraz tego wsparcia zdecydowanie brakuje. Kiedy partia próbuje znaleźć kolejny sposób, by zebrać wokół siebie wyborców, wbijana jest w nią szpila z zaskakującej strony.

Mowa oczywiście o polskim Kościele, który powszechnie był dotąd uważany za silnego sojusznika władzy. Hierarchowie i najbardziej znane postaci Kościoła coraz częściej jednak krytykują PiS, a wsparcie dla tej partii zdecydowanie zmalało. O tym mogli przekonać się sami politycy władzy podczas uroczystości 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej. Wówczas na homilii prymas Polski Wojciech Polak upominał PiS na oczach wszystkich zebranych.

– Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem, a nie nadwerężać go czy omijać. Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości – grzmiał duchowny.

Polak nie jest oczywiście jedynym hierarchą, który PiS pokazuje czerwoną kartkę. Głośno było ostatnio o wystąpieniu w telewizji biskupa Pieronka, który oskarżył polityków PiS o to, że „domagają się, żeby zrobić nową konstytucję, by zatwierdzić te swoje łajdactwa, które dotąd popełnili”. Podobne zdanie prezentuje biskup Gądecki, który gorąco poparł weta Andrzeja Dudy. W wywiadzie stwierdził, że „demokracja winna radzić sobie sama z politycznymi kryzysami, to jednak – w celu zapobiegania i łagodzenia możliwych konfliktów – doświadczenie Kościoła może być użyteczne dla państwa”.

Nawet media katolickie odwracają się od PiS. Wskazują na to słowa redaktora naczelnego strony Deon.pl, księdza Piotra Żyłki. Jak ten stwierdził, „jeśli są ważne i trudne sytuacje społeczne, to hierarchowie Kościoła powinni zabierać głos. Nie chodzi oczywiście o popieranie jednej albo drugiej partii, tylko jasne powiedzenie, że to wszystko już za daleko zaszło, że nie można tak szczuć ludzi na siebie”.

źródło: natemat.pl

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków

...

Zobacz również