Wyciszany skandal ujrzał światło dzienne. "PiS ją zniszczyło, powinni się wstydzić"

Wyciszany skandal ujrzał światło dzienne. "PiS ją zniszczyło, powinni się wstydzić" Źródło:

Konflikty z polityką w tle większość z nas zna z telewizji i internetu. Czytamy o nieporozumieniach na najwyższych szczeblach władzy, nie dopuszczając do siebie tego, że mogłyby dotyczyć nas personalnie. W końcu dopóki to, że Jarosław Kaczyński nie dzierży Donalda Tuska nie przekłada się na nasze życie osobiste - interesuje nas to tylko w teorii. Zdarza się jednak, że obywatela, którego polityka nie dotyczy bezpośrednio i który wykonuje swoją zwykłą pracę, dotykają polityczne konflikty. O sprawie dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębi, pani Doroty Żurek można przeczytać m.in. na Facebooku. Kobieta straciła swoje stanowisko decyzją pani wójt, politycznie związaną z partią rządzącą. Padają słowa o "układzie PiS-u". Pochylamy się nad tą sprawą. 

Pani Dorota Żurek była Dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębi. Była, ponieważ od jakiegoś czasu pracować może tam już tylko jako nauczyciel. Na Facebooku pojawiła się strona o nazwie: "Murem za panią Dorotą Żurek" - prowadzą ją osoby, które oburzone są tym, że została ona zdegradowana oraz tym, w jaki sposób i w jakich okolicznościach właściwie do tego doszło. Faktycznie, powstanie takiej strony sugeruje, że jest grupa osób, które doceniały jej dotychczasową pracę i nie zgadzają się z decyzją władz. Do odwołania ze stanowiska Doroty Żurek doszło w czerwcu. Od tego momentu nie cichną dyskusje. Lokalna społeczność, uczniowie szkoły, rodzice i nauczyciele nazywają ją "zasłużoną" i stoją za nią murem, władze nie odpowiadają na konkretne pytania. Jak właściwie wyglądała ta sprawa?

Układ PiS w gminie Jastrzębia?

Ci, którzy popierają byłą dyrektor szkoły w Jastrzębi, mówią, że została ona ze swojego stanowiska zdegradowana przez układ PiS, który zawiązał się właśnie w tej gminie. "Nie dla układów, tak dla człowieka" - z takimi transparentami pozują wspierający Dorotę Żurek ludzie. W ich przeświadczeniu za zdegradowaniem wieloletniej dyrektorki stoi wójt gminy Jastrzębia, Elżbieta Zasada. Jest ona politycznie związana z PiS i jak twierdzą ci, którzy domagają się przywrócenia dyrektorki na stanowisko, należy do układu PiS-u. Układ ten doprowadził podobno do zmian na wielu znaczących stanowiskach w gminie, a pani Dorota Żurek padła jego ofiarą, ponieważ nie chciała się dostosować do odgórnych decyzji, z którymi się nie zgadzała. Uczniowie, rodzice i nauczyciele nie mają do niej żadnych zastrzeżeń, natomiast z wypowiedzenia, jakie otrzymała, wynika, że jako dyrektor placówki dopuściła się "rażącego naruszenia obowiązków dyrektora szkoły", a także, że "stwarzała realne zagrożenie destabilizacji funkcjonowania szkoły". W związku z tym, została ze swojego stanowiska odwołana bez wypowiedzenia, w trakcie roku szkolnego. Żadna z osób, która domaga się przywrócenia jej na stanowisko, nie zauważyła, by kobieta dopuszczała się tak rażących zaniedbań i naruszeń, aby jej zmiana była konieczna w trybie natychmiastowym. Kontaktowaliśmy się z Radą Rodziców w tej sprawie. Oni również są oburzeni tym, w jaki sposób uargumentowano odwołanie Doroty Żurek. Dodatkowo zwrócili uwagę na jeden, bardzo interesujący fakt. Do władz trafił bowiem donos, który zapoczątkował kontrolę pracy pani dyrektor - podpisany w taki sposób, iż sugerował, że napisał go właśnie ktoś z Rady Rodziców. Nikt z tej grupy nie przyznaje się do tego, by faktycznie to zrobił. Natomiast ich zaangażowanie w obronę Doroty Żurek wskazuje na coś innego. Niektórzy członkowie Rady są zdania, że donos został napisany przez kogoś innego, a podpisany w taki sposób jedynie dla większej wiarygodności. Warto również dodać, że kontrola, o której była mowa wcześniej, została przeprowadzona podczas gdy Dorota Żurek przebywała na urlopie.

Walka w toku

Sama Dorota Żurek również się nie poddaje. Wspierana przez dużą grupę osób walczy z decyzją, jaka została w jej sprawie podjęta. Zgodnie ze swoim prawem zaskarżyła ją do wojewody i sądu administracyjnego. Przed prawnikami stoi teraz trudna sprawa, pełna niejasności, wątpliwości i różnych zdań na podobne tematy. Prowadzący stronę na Facebooku "Murem za Dorotą Żurek" mówią nawet o "nagonce", jaką wójt Elżbieta Zasada przypuściła na byłą dyrektor. Zwróciliśmy się również do Urzędu Gminy Jastrzębia z pytaniem o zdegradowanie Doroty Żurek z jej stanowiska. Na pytanie, czy decyzja była motywowana politycznie, nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Zamiast tego, podkreślono, że Dorota Żurek została odwołana ze stanowiska, ale wciąż pozostaje zatrudniona w szkole jako nauczyciel. Podkreślono również, że odwołała się od tej decyzji, a także zaznaczono, iż "do czasu zakończenia procedur formalno-prawnych wolelibyśmy nie komentować tej sytuacji bez zgody przełożonych". Nie dowiedzieliśmy się zatem niczego, czego nie wiedzielibyśmy już wcześniej.

Komentarz Doroty Żurek w kontrowersyjnej sprawie

- Od trzech lat pracowałam i każdego dnia spodziewałam się odwołania. Nie miejcie zatem wyrzutów sumienia, że doprowadziliście do mojego odwołania, jak usłyszałam od kilku osób. Nie ten, to inny powód by się znalazł. Dla chcącego - nic trudnego. Dla mnie stanowisko nigdy nie liczyło się i nigdy nie będzie liczyło się bardziej od człowieka - tak na swoim Facebooku komentuje własne odwołanie Dorota Żurek. Sprawa odwołania dyrektor jest bardzo mocno zawikłana, co widać na pierwszy rzut oka. Trudno jednak uwierzyć, że osoba, która ma tyle pozytywnych opinii od ludzi z nią współpracujących bezpośrednio, dopuściła się aż tak rażących zaniedbań. Afery o podłożu politycznym zdecydowanie są ciekawe, kiedy obserwujemy je z dystansu. Przykład tej szkoły i związanej z nią historii pokazuje dobitnie, że na co dzień takie rzeczy mogą być jedynie krzywdzące i niełatwe. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ojciec Dudy pobił syna. Prezydent nie będzie zadowolony
  2. PKO BP i wiele innych. Banki, w których złożysz wniosek o 300 plus
  3. Masz konto w tym banku? Państwo przejęło twoje pieniądze
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News